piątek, 13 kwietnia 2018 19:20

Upamiętnili oficerów pomordowanych na Wschodzie

 
Upamiętnili oficerów pomordowanych na Wschodzie fot. Rafał Wichniewicz

W 75. rocznicę ogłoszenia odkrycia masowych grobów, w których spoczywali zabici przez sowietów polscy oficerowie, odbyły się uroczystości, w trakcie których wspomniano te postacie.

Wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej, odprawionej w kościele garnizonowym i sprawowanej przez ks. mjra Macieja Śliwę wspólnie z innymi kapłanami. Po nabożeństwie, zakończonym wspólnym odśpiewaniem Boże coś Polskę, uczestnicy uroczystości udali się w przemarszu do Parku im. gen. Władysława Andersa.

Tam, przed Pomnikiem Pamięci Policjantów Zamordowanych w Twerze, na którym z imienia i nazwiska wymieniono tych, którzy pochodzili z ziemi gnieźnieńskiej, przywołano ich do społecznej pamięci. Z uwagi na wyraźnie zbliżającą się burzę, uroczystości zostały skrócone i po wygłoszeniu Apelu Poległych i oddaniu salwy honorowej przez obecny oddział Wojska Polskiego, przybyłe delegacje złożyły kwiaty i znicze pod monumentem.

 

22 komentarzy

 • Link do komentarza wilk wtorek, 17 kwietnia 2018 00:41 napisane przez wilk

  Prezydenta nie było,bo jeszcze nie jest pewien czy w Katyniu mordowali Sowieci !!!! Jakie miał opory,przy zmianie komuszych ulic ????? Czekał i czekał ponad PÓŁTORA ROKU !!!!! A portrety czerwonych politruków,tzw. prezydętów miasta nigdy nie wybieralnych,wiszą w gabinecie do dziś !!!! Z resztą czego można oczekiwać od przedstawiciela partii SŁUP,założonej przez dawnych towarzyszy z PZPR i SB,zwanej pod przykrywką jako obywatelska ,a służącej w rzeczywistości obcym !!!!!!!! Jakim OBCYM,wszyscy doskonale wiemy !!!!!

 • Link do komentarza czytelnik poniedziałek, 16 kwietnia 2018 09:16 napisane przez czytelnik

  Sławny, masz racje, trzeba używac inteligencji, nie tylko w pisaniu komentarzy. I dlatego piszesz takie głupoty, zresztą pod rożnymi nickami. Baw sie dalej.

 • Link do komentarza humanista poniedziałek, 16 kwietnia 2018 08:29 napisane przez humanista

  Pani Starościna jest poprostu nie fotogeniczna :)
  I nie ma parcia na szkło.

 • Link do komentarza Sławny poniedziałek, 16 kwietnia 2018 08:25 napisane przez Sławny

  @Zyga ustawy samorządowe doskonale znam.pisałem o rzeczywistości i praktyce ile ten pan ma do powiedzenia w starostwie.ale żeby to zrozumieć trzeba trochę inteligencji użyć.

 • Link do komentarza Mieszkaniec poniedziałek, 16 kwietnia 2018 08:01 napisane przez Mieszkaniec

  Starościny nie widać na żadnych obchodach,nie ma jej na żadnych zdjęciach, nigdzie. Wszędzie tylko tego biednego Berlika wypychają, choć trzeba przyznać gadane ma. :)))

 • Link do komentarza Jam_Jest poniedziałek, 16 kwietnia 2018 07:57 napisane przez Jam_Jest

  Ad:wyborca:
  **************
  Szanowny panie, gdyby prezydent miasta miał „obowiązek” według pana i wielu innych niezadowolonych, uczestniczyć w każdym wydarzeniu, jakie miało miejsce w Gnieźnie, czy też wydarzenie związane z historią całego kraju, to kiedy miałby czas, aby poświęcić się innym obowiązkom, jakie z tytułu pełnienia funkcji prezydenta miasta go obowiązują, zaznaczam — obowiązują?

 • Link do komentarza MArek niedziela, 15 kwietnia 2018 21:18 napisane przez MArek

  Jaką partię obecnie prezentuje Spachacz?

 • Link do komentarza Zyga niedziela, 15 kwietnia 2018 15:46 napisane przez Zyga

  Sławny, nie pęknij ze smiechu. A przy okazji poczytaj sobie, kto jest kim w starostwie i wicestarosta jest po starośce najwyższą wladza. Więc któryś z zastępców prezydenta a w ostateczności pani sekretarz, to trzy najważniejsze osoby w UM po prezydencie.

 • Link do komentarza Baczność i przemyśleć niedziela, 15 kwietnia 2018 13:21 napisane przez Baczność i przemyśleć

  Wstyd Panie Budasz za nieobecność !!!

 • Link do komentarza Miastowy niedziela, 15 kwietnia 2018 12:47 napisane przez Miastowy

  Pan Budasz w tym czasie był na otwarciu Dobrego Browaru na zaproszenie dla Vip-ów. Komentarz zbędny.

 • Link do komentarza Sławny niedziela, 15 kwietnia 2018 08:49 napisane przez Sławny

  Ha ha ha wicestarosta najwyższą władzą, dawno mnie nikt tak nie rozśmieszył.

 • Link do komentarza wyborca sobota, 14 kwietnia 2018 18:59 napisane przez wyborca

  Do Jam_Jest - Prezydent łaski nie robi, został prezydentem z wyboru powszechnego i jego obowiązkiem jest reprezentować władzę na wszystkich uroczystościach. Jeżeli sam nie może być obecny, to ma przecież dwóch zastępców i sekretarza Urzędu, którzy powinni go reprezentować. Przysyłanie na ważne uroczystości zwykłego urzędnika świadczy i lekceważeniu zarówno tej jak i każdej innej uroczystości a także organizatorów i uczestników.

 • Link do komentarza powiatowy wyborca sobota, 14 kwietnia 2018 17:56 napisane przez powiatowy wyborca

  Panie ksiegowy, na uroczystosci byl wicestarosta, to znaczy, że starostwo bylo reprezentowane przez najwuższa wladzę.

 • Link do komentarza Gnieźniak sobota, 14 kwietnia 2018 17:03 napisane przez Gnieźniak

  A towarzystwo ROZEŚMIANE podczas przemarszu. Wstyd!!!

 • Link do komentarza abc sobota, 14 kwietnia 2018 16:20 napisane przez abc

  Zamiast oddać cześć pomordowanym i uczcić ich pamięć robicie politykę. Nawet takie wydarzenia, które powinny być dla nas Polaków świętością u pana fiszera i jemu podobnych nie ma zahamowań. Wstyd.

 • Link do komentarza Piotr Fischer sobota, 14 kwietnia 2018 14:49 napisane przez Piotr Fischer

  Największa tragedia w dziejach wojennej Polski z udziałem krwawym sowieckich "sojuszników", która dotyczyła wymordowania z zimną krwią elity polskiej inteligencji została błyskawicznie wyjaśniona. W Rosji i częściowo Polsce, a także w Gnieźnie do dzisiaj niektórzy wierzą, ze tej zbrodni dokonali Niemcy. Dowodem na to nieobecność na obchodach "Guru" gnieźnieńskich historyków podzielających ten pogląd - Radnego Rady Miasta Gniezna Ryszarda Karmolińskiego i Jemu podobnych pseudohistoryków i politologów.Szacunek dla Pani Marii Wichniewicz, środowiska Klubu Gazety Polskiej i Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z Opiekunami i służbom mundurowym za oddanie pamięci polskim elitom wymordowanym przez Sowietów. Pozostaje kolejne pytanie, o kolejną nieobecność na ważnych uroczystościach przedstawicieli pomarańczowo-czerwonej koalicji PO-SLD. Panowie Budasz, Powałowski, Grobelny,Pokladecki, Kujawa, Karmoliński, Andrzejewski widocznie odpoczywali po XVI Biegu Europejskim. Niech odpoczywają - od grudnia 2018r. będzie można odmawiać - Wieczny odpoczynek ( oczywiście od polityki ) , racz Im dać Panie. Amen.
  P.S. Resztki honoru uratowali, przez pomyłkę, czy przez przypadek Michał Glejzer ( PO ) i Jan Budzyński ( SLD )

 • Link do komentarza księgowy sobota, 14 kwietnia 2018 14:18 napisane przez księgowy

  a gdzie była starościna

 • Link do komentarza Jam_Jest sobota, 14 kwietnia 2018 14:14 napisane przez Jam_Jest

  @:WSTYD i IGNORANCJA:
  *******************************
  Dlaczego nie było T.Budasza? A dlaczego miałby być ? Czy miał taki obowiązek i kto miałby go do tego zmusić? Wielu nie było na tym wydarzeniu i jakoś tego nie dostrzegliście ,ale jak T.Budasza nie było, to zaraz rzuciło wam się na oczy. Pretensje do garbatego że ma proste dzieci.

 • Link do komentarza Marzena sobota, 14 kwietnia 2018 11:53 napisane przez Marzena

  Piątek weekendu początek... Przykre

 • Link do komentarza Gnieźnianin sobota, 14 kwietnia 2018 10:41 napisane przez Gnieźnianin

  Pan Budasz i jego świta lansują się tylko na komercyjnych imprezach takich jak otwarcia nowych galerii i zawodach żużlowych czyli tzw. "lans przedwyborczy" a ściślej mówiąc tam gdzie ugra coś tylko dla siebie.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane