poniedziałek, 26 marca 2018 13:24

Najpiękniejsze godła nagrodzone w konkursie

 
Najpiękniejsze godła nagrodzone w konkursie fot. Rafał Wichniewicz

Ponad 160 prac plastycznych wpłynęło na konkurs „Orzeł Biały - nasza duma”, który został zorganizowany przez biuro senatora Roberta Gawła. W poniedziałek odbyło się rozstrzygnięcie i wręczenie nagród.

Malowane, rysowane, wypalane w drewnie, rzeźbione, a nawet plecione nićmi czy klejone - form wykonania prac, których tak duża ilość została nadesłana na wspomniany konkurs, zaskoczyła także organizatorów. Założeniem było rozwijanie u młodzieży zainteresowania znaczeniem polskich symboli, a poprzez to popularyzację wiedzy i świadomości o ich znaczeniu. Na hasło „Orzeł Biały - nasza duma” odpowiedziało ponad 160 osób z 48 szkół podstawowych i 14 szkół ponadpodstawowych.

- Prace spłynęły nie tylko z powiatu gnieźnieńskiego, wrzesińskiego, śremskiego, średzkiego, słupeckiego, ale także z innych miejscowości, odległych od Gniezna o wiele kilometrów, za co jesteśmy bardzo wdzięczni - za to, że interesują się tego typu konkursami i że jest bardzo duży potencjał wśród młodzieży - przyznał senator Robert Gaweł.

Jak przyznał parlamentarzysta, prace są bardzo interesujące z uwagi na wykonanie: - Były oceniane nie tylko pod kątem samego godła, ale przede wszystkim spojrzenia plastycznego. Dlatego do pomocy w ocenianiu nadesłanych dzieł poproszona została Elżbieta Binkowska: - W mojej ocenie było to bardzo trudne wyzwanie, ponieważ w każdej z tych prac widać ogrom myśli, czasu przygotowania. Można zauważyć, że każdy uczeń tworzący pracę prześledził koleje losu polskiego godła. Przyznam iż byłam zaszokowana i podbudowana tym, jak nasza młodzież jest twórcza i nawet przekracza pewne ograniczenia i bariery, nie martwiąc się jak to zostanie odebrane oraz szuka nowych technik - przyznała gnieźnieńska malarka.

W kategorii szkoły podstawowe I miejsce otrzymała Zofia Libner z Trzemeszna, a II miejsce Agata Filipiak z Książa Wielkopolskiego. Wyróżnienia otrzymali także: Irmina Przybyszewska (Gniezno), Paulina Michalak (Gniezno), Matylda Wiśniewska (Kłecko), Nikola Tomaszewska (Koło), Gabriela Jankowska (Książ Wielkopolski), Magdalena Lisiecka (Łekno), Dominik Bakowski (Sadlno), Filip Dryja (Sadlno), Filip Łukasiewicz (Sławoszewko), Aleksandra Adamczewska (Słupca), Julia Smoter (Słupca), Martyna Mikołajczak (Stare Oborzyska), Martyna Trojanowicz (Strzałkowo) i Katarzyna Bryl (Wyszyna).

W kategorii szkoły ponadpodstawowe I miejsce otrzymała Milena Surman z Gniezna, a II miejsce Aleksandra Matysiak ze Strzałkowa. Wyróżnienia otrzymali: Ewelina Jastrzębska (Gniezno), Kamila Konarska (Gniezno), Sandra Marwitz (Gniezno), Dominika Smolińska (Gniezno), Jakub Matczak (Gniezno), Miłosz Kuchta (Wapno) i Klaudia Adamska (Złotów).

1 komentarz

  • Link do komentarza Helena wtorek, 27 marca 2018 00:27 napisane przez Helena

    Warto by jakąś ekspozyjcę tych prac zorganizować np. ILO-MPPP tam duzo wycieczek szkolnych i innych.... ewentualnie w sejmie....
    Gratuluję artystom ciekawego podejścia do tematu!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane