środa, 21 marca 2018 12:41

ZSP nr 2 z klasą patronacką firmy Velux

 
ZSP nr 2 z klasą patronacką firmy Velux fot. Rafał Wichniewicz

Przyszli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 zyskają nowe możliwości kształcenia się w zawodzie - wszystko to dzięki porozumieniu o współpracy, podpisanym 21 marca w tej placówce.

Polityka promocji kształcenia zawodowego zakłada nie tylko zachęcanie do wyboru technicznych profili, oferowanych przez szkoły średnie, ale także na podnoszeniu jego jakości. Działania w tym kierunku Powiat Gnieźnieński podejmuje od kilku lat, a jednym z efektów tej współpracy jest umowa, jaką w środę podpisano pomiędzy ZSP nr 2, Centrum Kształcenia Praktycznego a firmą NB Polska, znaną bardziej jako producent dachowej stolarki okiennej Velux.

- Podejmujemy dzisiaj taką inicjatywę, ponieważ pracodawcy to także partnerzy naszej szkoły, mający wpływ na kształtowanie pozytywnego wizerunku oraz podnoszenie jakości i atrakcyjności szkolnictwa zawodowego. W ciągu ostatnich lat szkolnictwo to cieszyło się małą popularnością, ponieważ do słabych stron zaliczano brak powiązania procesu edukacyjnego z rynkiem pracy - przyznała dyrektor szkoły Maria Magdalena Nowak, która wspomniała iż temu też przyświecała reforma oświaty: - Myślę, że wprowadzone zmiany będą źródłem korzyści, zarówno dla szkoły, a także pracodawców - w tym przypadku firmą Velux. Wraz z Centrum Kształcenia Praktycznego, będą mieli możliwość przygotowania u przyszłych pracowników umiejętności zawodowych, personalnych i społecznych, do podjęcia pracy na rynku lokalnym. Uczniowie naszej szkoły będą mogli poznać nowatorskie rozwiązania technologiczne, zdobyć praktyczne umiejętności obsługi nowoczesnych maszyn i urządzeń - dodała.

- Potrzebujemy rąk do pracy i to dość intensywnie rośniemy przez ostatnie kilka lat, obserwując przy tym trend, który nas martwi, że kandydatów do pracy jest coraz mniej, jakość ich jest niższa niż w poprzednich latach, a koszt pozyskania jest dużo wyższy. Kilka lat temu firmy specjalizujące się w poszukiwaniu kandydatów zatrudniały głównie dyrektorów, kierowników czy prezesów, a dziś te firmy oferują pracowników na stanowiska produkcyjne lub specjalistów. To bardzo kosztowny proces i dlatego stwierdziliśmy, że chcemy zbudować coś alternatywnego i chcemy zacieśnić współpracę z jednostką edukacyjną po to, byśmy razem starali się przygotować kandydatów do pracy - mówił Robert Purol, dyrektor fabryki NB Polska z grupy Velux dodając iż liczy na uzyskanie korzyści dla obu stron podjętej współpracy.

- Celem listu intencyjnego jest utworzenie klasy patronackiej w tej szkole pod patronatem firmy Velux. Firma proponuje kształcenie w trzech zawodach: mechanika automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, mechanik-monter maszyn i urządzeń oraz mechanik-logistyk. Jest to bardzo duże wyzwanie dla każdej ze stron. Szkoła musi utworzyć nowe kierunki kształcenia i zobowiązuje się do tego, że dostosuje poziom nauczania do potrzeb i oczekiwań firmy Velux, pamiętając o podstawie programowej, a firma Velux musi postawić na edukację praktyczną przy jednoczesnym prowadzeniu własnej produkcji - przekazał Sylwester Sip, dyrektor CKP. Wagę znaczenia kształcenia zawodowego oraz samej umowy podpisywanej przez instytucje, podkreślił Jerzy Lubbe, dyrektor Wydziału Oświaty. Jak dodał, Powiat Gnieźnieński kładzie nacisk na rozwój szkolnictwa technicznego, czego dobrym zwieńczeniem będzie kompleksowa przebudowa CKP - otwarcie nastąpi we wrześniu br.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Tenesi czwartek, 22 marca 2018 23:56 napisane przez Tenesi

    Trochę niebezpieczna ta praktyka ,jak dla młodych ludzi. I ciekawe czy będą przestrzegać zasad BHP,bo to podstawa.

  • Link do komentarza czytelnik środa, 21 marca 2018 14:49 napisane przez czytelnik

    Popularnością cieszą się te zawody w których człowiek jest niezależny, ma prawo wyboru być pracownikiem czy pracodawcą. W przypadku Velux uczniowie zawsze będą pracownikami.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane