czwartek, 08 marca 2018 18:35

Park droższy o prawie milion złotych, ale czy „emigranci” będą go odwiedzać?

 
Park droższy o prawie milion złotych, ale czy „emigranci” będą go odwiedzać? źródło: Google Street View

Zamiast 2 mln złotych, Park Trzech Kultur kosztować będzie prawie 3 mln złotych. Włodarze twierdzą, że tyle zażyczył sobie wykonawca, a niektórzy radni pytają o priorytety dla niektórych inwestycji.

W trakcie czwartkowego, nadzwyczajnego posiedzenia Rady Miasta Gniezna, działacze podjęli temat zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej. W jej założeniu, jednym z punktów było zwiększenie wydatku na rewitalizację Parku Trzech Kultur. Zadanie, które do tej pory wynosić miało 2 mln złotych, teraz wzrosło o 960 tys. złotych. Taka cena zaskoczyła niektórych działaczy, zważywszy na to iż z powodu parku zrezygnowano już m.in. z realizacji ul. Krańcowej na os. Arkuszewo. 

- Udało się nam w tej kadencji zrobić parki przy dworcu z dofinansowaniem Narodowego Funduszu Środowiska. Zanim znowu dorzucimy do tego zadania prawie milion złotych, co wynika zapewne z rozstrzygnięcia przetargowego, to powinniśmy się zastanowić, czy nie mamy na co wydawać pieniędzy, czy innych ważnych tematów, jak chociażby stan osiedla Grunwaldzkiego, stan ulic, które przesunęliśmy na kolejne lata, by zrobić ten park. Kamienice w centrum, nie tylko elewacje, ale też struktura, a także kwestie związane z oświatą. Ucieczka młodych ludzi z tego miasta. Wiemy, że park będzie ładnie wyglądał i tu się zgadzam, ale czy nie mamy pilniejszych wydatków? Zgadzam się, że park wygląda źle, bo widzę go codziennie, ale chodzi o kolejność tego, co w tym mieście będziemy robić - stwierdził radny Krzysztof Modrzejewski.

Radny Marcin Jagodziński zapytał o całkowitą kwotę, jaką planuje się wydać na park oraz o dofinansowania, o które Miasto Gniezno się stara. Skarbnik Ewa Gawrych odpowiedziała iż całkowita wartość rewitalizacji wyniesie 2 mln 960 tys. złotych, a prezydent Tomasz Budasz dodał iż trwają starania o dofinansowanie z Funduszu Ochrony Środowiska: - Co jest dzisiaj priorytetem naszego miasta, przy bezrobociu na poziomie niecałych 3%? Przy spadającej ilości zasiłków mieszkaniowych czy innych. Czy dzisiaj priorytetem jest uatrakcyjnianie naszego miasta, by młodzi ludzie nie wyjeżdżali stąd, czy też inne rzeczy? Ja uważam, że najważniejszą rzeczą jest, by młodzi nie wyjeżdżali, by seniorom stanowiącym 18% mieszkańców stworzyć godne warunki do życia. Wszyscy stawiamy na politykę senioralną, rząd stawia na politykę senioralną. Mówi się o młodzieży - w kwietniu jest kolejny przetarg na działki dla młodych ludzi za 15% wartości. Na jesień będzie kolejny przetarg. Rozumiem, że to mój pomysł i trzeba sprawy postawić inaczej - stwierdził włodarz miasta i dalej stwierdził, dlaczego ten park trzeba zrobić, nawet kosztem niektórych ulic: - Pewnie i słusznie są zgłaszane pretensje, że ul. Krańcowa wypadła z WPG, bo też rozumiem to, tam też mieszkają ludzie (...). Tam mieszka jednak 40 osób i czy tym 40 osobom droga się nie należy? Należy się i w przyszłym roku to zrobimy, ale pokazujemy pewną skalę problemów. Priorytetem tego miasta jest zrównoważony rozwój we wszystkich obszarach. Dzisiaj ludzie mają pracę i to jest najważniejsze, podatki są wyższe z PIT czy CIT itp. Dzisiaj ludzie oczekują po ciężkiej pracy odpoczynku i my ten odpoczynek im dajemy - dodał Tomasz Budasz. Zarzut, że w tej kadencji z Gniezna ubyło 2 tysiące mieszkańców, odrzucił tym iż część wyjechała za granicę, a część zamieszkała w gminie i działo się to też w poprzedniej kadencji. 

- Wiele młodych ludzi wyjechało nie tylko w tej kadencji, ale ta tendencja trwa od kilku lat. Radny Modrzejewski o tym doskonale wie, ale warto też zaznaczyć, że to w tej kadencji, jak w mało której, tyle rzeczy zostało zrobionych, m.in. parki. Tak jak park im. T. Kościuszki jest bardzo dobrym przykładem, że ludzie mogą wyjść ze swoich domów, wypoczywać w parkach i robią to bardzo chętnie w miejscach przyjemnych, miłych i atrakcyjnych, a taki park został stworzony w tej kadencji - stwierdził radny Arkadiusz Masłowski i dalej zwrócił się z pytaniem do Krzysztofa Modrzejewskiego o to, co powinno się robić zamiast parku. Działacz odpowiedział: - W WPG odpowiedzieliśmy, że najpierw drogi i tak było, bo wszyscy głosowaliśmy za tą uchwałą, a potem była jej zmiana, przeciwko czemu my byliśmy. Umów należy dotrzymywać i chciałbym, aby tamta umowa została dotrzymana - stwierdził Krzysztof Modrzejewski, odnosząc się do faktu przesunięcia budowy ul. Krańcowej na kolejny rok. 

Radny Janusz Brzuszkiewicz stwierdził: - Dzisiaj, kiedy mamy wzrost o 50%, to albo się przetarg unieważnia, albo dzielimy to na pół, aby można było wykonać. Jesteśmy niekonsekwentni, gdyż wiedzieliśmy iż będą wolne środki i powiem szczerze, miałem nadzieję iż po sesji absolutoryjnej, kiedy pojawią się wolne środki, że wykonamy coś w ramach działań inwestycyjnych. Wydając około 3 mln na ten park, co możemy oczywiście robić i poprawi to estetykę os. Tysiąclecia, to jak ona się ma do tego, co mówiliśmy na komisji, kiedy prezes wodociągów mówił iż co roku będziemy wydawać na budowę sieci kanalizacyjno-wodociągowej 4 mln złotych. Porównajcie państwo 4 mln na budowę infrastruktury, a 3 mln na park. To nie jest tak, że mam coś przeciwko temu, ale mówię tu o proporcjach - stwierdził radny i dalej zapytał, czy Zakład Zieleni Miejskiej nie ma sam możliwości wykonania prac w parku. Prezydent odparł: - Owszem, ZZM mógłby to zrobić nie robiąc wtedy innych zieleńców na terenie miasta. Proszę zwrócić uwagę na to, jak rosną ceny u wykonawców i koszty, jeśli chodzi o wynagrodzenie. Gdyby to był ciekawy projekt, to byśmy mieli wykonawców, którzy pchali by się na przetarg drzwiami i oknami. Dzisiaj to nie jest zaklinanie rzeczywistości, ale w każdej gminie przetargi są o 30-50% wyższe. Na pytanie przewodniczącego Michała Glejzera, wiceprezydent Jarosław Grobelny odpowiedział iż wnioski o dofinansowanie zostały złożone do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z możliwością umorzenia 30-40% wartości zadania, tj. do około 900 tysięcy.

Na to do dyskusji włączył się radny Sławomir Graczyk, który skierował się z zarzutami do Krzysztofa Modrzejewskiego: - Po raz kolejny pan krytykuje park, wcześniej pan też krytykował park Kościuszki. Jak się okazało, że to była bardzo dobra inwestycja, to miejsce oddaliśmy mieszkańcom Gniezna i pan z kolegami zaczęliście chwalić tę inwestycję. Z tym parkiem będzie podobnie, bo teraz krzyczycie, że 3 miliony robi wrażenie, a kiedy się okaże, że to wspaniała inwestycja, po cichu zaczniecie to chwalić - kierował zarzuty Sławomir Graczyk i dalej stwierdził iż Krzysztof Modrzejewski manipuluje cyframi dotyczącymi osób wyjeżdżających z Gniezna, nie podając dokąd się udają. Dalej dodał iż park wg. niego jest rozwiązaniem na ten problem: - Wielu z tych ludzi mieszka w gminach i wielu z nich przyjeżdżają do Gniezna, korzystając z basenu, hal, parków, deptaków i imprez, które robimy. Żeby zatrzymać ich w mieście, oprócz samych ulic, trzeba jeszcze coś zaproponować, bo ludzie po pracy chcą coś robić i dlatego budujemy salę widowiskowo-sportową, którą również państwo cały czas krytykujecie. Te 3 mln złotych to jest też tak, że albo robimy coś dobrze, albo robimy dziadostwo - stwierdził.

Do głosu doszedł radny Maciej Elantkowski: - Mówi się iż ludzie nie wyjeżdżają z Gniezna, tylko podziewają się też w gminie. Trzeba spojrzeć realnie - większość młodych ludzi nie wyjeżdża, by się budować w gminie, to jeśli nie zagranicę, wyjeżdżają do większych, atrakcyjnych ośrodków miejskich za takimi rzeczami, których im brakuje. Proszę wiedzieć, że taki Poznań nie przyciąga ludzi parkami, proszę mi wierzyć - stwierdził radny z uśmiechem, na co prezydent przerwał mówiąc, że w Poznaniu też spada liczba mieszkańców: - Tu chodzi ogólnie o trend w kraju, ale też porównanie miast, które ciągle wyciągają młodych ludzi z takich miast jak Gniezno. Jeżeli park próbujemy podporządkować temu, że to ma zapobiec odpływowi młodych ludzi, to proszę mi powiedzieć czy fakt zrealizowania parków przy dworcu, wpłynął dodatnio na ten odpływ? Nie zauważyłem.

Michał Glejzer stwierdził: - Nie rozmawiajmy w takim szerokim kontekście. Obiektywna sytuacja jest taka, że odpływ ludzi jest z miast w całym kraju, jak i z samego kraju. Ludzie wyjeżdżają nie dlatego, że mają park czy nie, ale że zarabiają 3-4 razy mniej. To jest podstawowy powód. Wiceprzewodniczący Jan Budzyński stwierdził iż wyraźnie zaczyna się kampania wyborcza i zaapelował o zakończenie dyskusji. Michał Glejzer odparł za to: - Naszą kompetencją, jako Rady Gminy, na pewno nie jest zatrzymywanie mieszkańców. Działania samorządu służą temu, aby poprawiać jakość życia naszych mieszkańców. Na to składa się wiele elementów i jeśli park ma służyć podniesieniu jakości życia, to dyskutujmy na temat kosztów, natomiast skończmy dyskusję o tym, gdzie kto pojechał i kiedy wróci. Radny Marek Zygmunt zapytał jeszcze o kwestię obelisku, ustawionego obecnie w miejscu dawnej kaplicy cmentarnej i jego dalszych losów. Kilka tygodni temu bowiem pojawiła się informacja iż ma on zostać docelowo usunięty z parku. Prezydent odparł jednak, że ostatecznie znajdzie on swoje miejsce na terenie zieleńca.

Ostatecznie za zmianą w WPF, przekazującą tym samym 900 tys. złotych na park, opowiedziało się 13. radnych, przy 4. głosach wstrzymujących się.

55 komentarzy

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki czwartek, 22 marca 2018 09:12 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  Przepraszam, w tej sytuacji 50%:)

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki czwartek, 22 marca 2018 09:07 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  Hans, nie wiedziałem, że inflacja w kraju na poziomie 33%! Błagam, chociaż trochę powagi :)

 • Link do komentarza Hans wtorek, 13 marca 2018 13:33 napisane przez Hans

  Jak rzekomo ustawka to zgłaszaj do Urzędu Zamówień Publicznych, a nie rzucaj czcze oskarżenia.
  Kasy "na rynku" sporo, więc ceny wykonawców idą w górę, to i kwota większa, poczytajcie sobie wszystkie przetargi inwestycyjne, obojętnie czy miasta czy starostwa czy województwa

 • Link do komentarza sakdsfjkg poniedziałek, 12 marca 2018 20:41 napisane przez sakdsfjkg

  firma ta sama, co ostatnio, forsa większa, ustawka w SIWZ - pięknie, k, pięknie

 • Link do komentarza urzędas poniedziałek, 12 marca 2018 18:11 napisane przez urzędas

  Micio, o co pytasz? Bo chyba ty także pojecia nie masz, że firma, ktora ogrzewa Gniezno jest spółką komunalną. Więc zanim coś znowu chlapniesz, to przedtem się zorientuj w temacie.

 • Link do komentarza Micio poniedziałek, 12 marca 2018 14:02 napisane przez Micio

  ? Komunalny zakład ciepłowniczy??

 • Link do komentarza oberek poniedziałek, 12 marca 2018 11:02 napisane przez oberek

  rezigiusz, włącz myślenie. O ile je posiadasz :-(

 • Link do komentarza rezigiusz poniedziałek, 12 marca 2018 09:32 napisane przez rezigiusz

  @wieśniak Ty tak na powaźnie bo co ma piernik do wiatraka

 • Link do komentarza wieśniak poniedziałek, 12 marca 2018 09:23 napisane przez wieśniak

  Nie wiem, jak wygląda plaża w gminie Łubowo, ale wiem, że Łubowo nie ma ani w 1/10 takiej infrastruktury, jaką ma Gniezno, więc wojt może sobie cuda czynic, bo nie ma co z kasą robić. Panowie, zachowajcie umiar w komentarzavh i nie wychwalajcie za coś, co nie jest udziałem danej gminy. Gdzie budynki komunalne w Łubowie, gdzie oświetlenia ulic, gdzie lista oczekujacych na mieszkania, gdzie koniecznosć budowy dużych parkingów, gdzie duże komunalne zaklady cieplownicze, kanalizavyjne etc?

 • Link do komentarza Kazimierz poniedziałek, 12 marca 2018 08:57 napisane przez Kazimierz

  Szanowny Panie Piotrze, chce Pan odpowiedzi na zadane pytanie, jednakże, sam nie udziela odpowiedzi na zadane wcześniej Panu pytania? Proszę więc udzielić mieszkańcom wyczerpującej odpowiedzi jak to było ze szkoła Alfa i ksztalcacymi się tam nauczycielami? Kto był właścicielem i czy jako urzędnik pobierał Pan z tego tytułu gaże? Dobrze byłoby jakby w tym temacie głos zabrali nauczyciele, którzy kończyli te "uczelnie". Chcemy wiedzieć czego możemy spodziewać się po kandydacie na prezydenta? Póki co wiem, że rozgrywa Pan swoje prywatne gierki, a to mało mnie przekonuje. Jako urzędnik też do końca nie był Pan taki kryształowy, bo jednak jakiś "smrodek" się za Pana pracą ciągnie? A jeśli nie potrafi Pan odpowiedzieć co i jak, to proszę już odejść od klawiatury i dać sobie spokój z tymi swoimi wywodzą i, bo po prostu jest Pan męczący.

 • Link do komentarza Tomasz niedziela, 11 marca 2018 20:35 napisane przez Tomasz

  "Szanowny Panie Fischer " w ostatnim wpisie a mówiąc dosadnie w odp jaki ma pan program wyborczy skoncentrował się pan tylko wciąż i wyłącznie na jednym... nazwisko Budasz użył pan 4x i to za każdym razem gdy próbował pan nam zaprezentować co też pan uczyni... co pan zrobi jak kiedyś nazwisko Budasz zniknie z polityki ? Z kim pan będzie walczył ? Prorokuje ze dusza pana umrze z tęsknoty za wrogiem. Przypomnę tylko ze juz kiedyś taki jeden był który za cel w polityce miał tylko obalić wroga Tuska. I dobrze wiemy ze skutek był odwrotny. Proszę odrobić ta lekcje i spojrzeć w przeszłość bo inaczej źle panu wróżę przyszłość. ...

 • Link do komentarza Paweł Filipiak niedziela, 11 marca 2018 13:49 napisane przez Paweł Filipiak

  W całym artykule nie ma nic na temat samego postępowania przetargowego. Czy radni i prezydent czytali SIWZ.
  Postawione wymagania wykonawcom w SIWZ zdyskwalifikowały lokalne firmy ogrodnicze. Nie dziwię się, że przyszły wykonawca wykorzystał szansę i każe sobie dopłacić 1 mln.

 • Link do komentarza dobrazmiana niedziela, 11 marca 2018 12:04 napisane przez dobrazmiana

  Na taką prowincjonalną gminę Łozowski jest dobry. Ma całe połacie zaniedbanych, dobrze położonych terenów, więc je rozwija. Każdy by to robił na jego miejscu. A że w Gnieźnie lub powiecie by utonął to sam jest tego świadom nie kandydując doń.

 • Link do komentarza miłosnik gminy Łubowo niedziela, 11 marca 2018 11:04 napisane przez miłosnik gminy Łubowo

  A zapomniałem Łozowskiego jeszcze pochwalić za śliczną plażę nad jeziorem Lednickim. Za tą prawdziwą gminną plaże od strony zachodniej tego jeziora. Naprawdę plaza- bajka . Są tam urządzenia zabawowe dla dzieci. miejsca na ogniska , ławeczki, i czyściutkie stałe toalety,nie jakieś tam Toi Toje, asfaltowy wygodny dojazd. parking dla samochodów w rozsądnej odległości od plaży. Ba nawet kościół jest w pobliżu. O wszystkim pomyślał. A gnieźnieńska plaża nad jeziorem Winiary? Tego kawałka piachu nawet nie powinno sie nazywać plażą. A te prehistoryczne pomosty? Na których nawet nie mam miejsca by swobodnie sobie przysiąść, to makabra.

 • Link do komentarza lirnik wioskowy niedziela, 11 marca 2018 10:37 napisane przez lirnik wioskowy

  Miłośniku gminy Łubowo, dawno się tak nie uśmiałem czytajac Twoj post. Porównywanie wójta podmiejskiej gminy z zarządcą sporego miasta, jakim jednak jest Gniezno to tak, jak porównanie kamyka ze skałą. Człowieku, jakie zadania wykonuje gmina w stosunku do swoich mieszkancow? Najpierw sìę z nimi zapoznaj, a potem się wymądrzaj. A kościołów gmina ma nie dwa, a o wiele więcej, nawet tego nie potrafisz zliczyć. I rzeczywiscie przywołany przez Ciebie wójt ma i na ten fakt niewątpliwy wplyw. Prawie, jak biskup :-)))

 • Link do komentarza cichy miłośnik gminy Łubowo niedziela, 11 marca 2018 08:10 napisane przez cichy miłośnik gminy Łubowo

  Tak, przydałby się w Gnieźnie taki Łozowski jak jest w Łubowie. Chłop z jajami. Jak walczy to do końcowego sukcesu ( odepchnął w Warszawie od gminy obowiązek utrzymania starej 5 tki. ). A i Stefę gospodarcza buduje w Fałkowie tak wielką , że za chwilę bedzie miał w gminie aż cztery nowe fabryki. Ma w gminie swój bank, hotel, myjnie , dwa kościoły, . Buduje nowe zgrabne bloki, przedszkola, świetlice, hale sportowe, boiska. To jest gospodarze pełną gębą jakiego potrzeba Gnieznu. Buduje się u niego w gminie wielu gnieźnian , którym podoba się jego przedsiębiorczość.

 • Link do komentarza wyborca sobota, 10 marca 2018 23:59 napisane przez wyborca

  Obywatelu, nie trzeba być orłem, by widzieć w tym mieście potencjał, który leży wprost na ulicy. Nie poprę pana Fiszera w wyborach, ale także nie oddam głosu na Budasza. Pierwszego nie znam i nie wiem, jakie miałby plany i przede wszystkim możliwości, by je realizować. Natomiast drugi już mnie zawiódł, po prostu nie tylko nie obudził miasta, ale je jeszcze bardziej pogrążył we śnie. Nie zrobił ani jednego kroku naprzód w celu rozwoju miasta. Natomiast dzięki nieudolnym swoim pracownikom doprowadził nie tylko do marazmu w wielu dziedzinach i do ośmieszania (plaża na rynkowym bruku, dziwaczne króliki etc.), ale do całkowitego bezładu śmieciowego , do absolutnego zdezorganizowania ruchu komunikacyjnego, do lekceważenie prawdziwych potrzeb większości mieszkańców, a nie zaspakajania tylko niewielkiej części. Gnieznu potrzebny jest gospodarz z prawdziwego zdarzenia a nie tylko polityk z partyjnego układu!

 • Link do komentarza historyk sobota, 10 marca 2018 20:36 napisane przez historyk

  Po przeczytaniu ostatniej wypowiedzi Pana Fischera można stwierdzić, że jego hasłem wyborczym powinno być "Szabel nam nie zabraknie, szlachta na koń wsiędzie, ja z synowcem na czele i jakoś to będzie !". Jako historyk powinien wiedzieć, że takie podejście dobrze się dla Polski nie skończyło. Plan Pana Fischera to przejąć władzę, zemścić się, a potem zobaczymy. ;-)

 • Link do komentarza Obywatel sobota, 10 marca 2018 20:12 napisane przez Obywatel

  Wciąż nie wskazał Pan żadnego konkretu, jedyna racja, na której się Pan opiera, to pozostawanie w kontrze do aktualnej władzy. Jako obywatel obawiam się, iż nie będzie to żadna "dobra zmiana", a jedynie "dobra, zmiana".

 • Link do komentarza Piotr Fischer sobota, 10 marca 2018 15:47 napisane przez Piotr Fischer

  Do obywatel - zapewniam, że znam się nie tylko na oświacie, ale także na kulturze i sporcie. i to lepiej niż Budasz, Powałowski, Pokładecki i Glejzer razem wzięci,. co do pozostałych zagadnień poruszanych w Twoim tekście to nie trzeba być geniuszem by po Budaszu to Miasto na lepsze zmienić. Zapewniam obywatela , że w przeciwieństwie do obecnego Prezydenta, potrafię się pytać fachowców z różnych dziedzin o zdanie i to ich zdanie uwzględniać w miarę możliwości finansowych oraz istniejących przepisów prawa. Chciałem jednocześnie nadmienić, ze prowadzę rozmowy z bardzo ciekawymi i kompetentnymi osobami, które co najmniej trzykrotnie swoją wiedzą przewyższają takie "asiory z UM, jak:Budasz, Powałowski, Grobelny, Śmigielska, Pokladecki, Gandurski i wielu, wielu innych.Jeżeli obywatel chce, to Jego zdania również posłucham.
  P.S. Czy te same pytania zadał obywatel Tomaszowi Budaszowi w 2014r. ?

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane