czwartek, 01 marca 2018 13:58

Śmietniki „kipią” odpadami - sytuacja ma się poprawić, ale mieszkańcy też powinni

 
Śmietniki „kipią” odpadami - sytuacja ma się poprawić, ale mieszkańcy też powinni fot. Rafał Wichniewicz

Mijają dwa miesiące od wprowadzenia nowej ustawy, dotyczącej segregacji śmieci. Mimo iż przy domach mamy pojemniki na pięć rodzajów odpadów, gnieźnianie w sporej części nie chcą lub nie potrafią ich rozdzielać.

Po "reformie śmieciowej", która obowiązuje od 1 stycznia br., w całym kraju obowiązywać zaczęła segregacja odpadów na pięć strumieni: zmieszane, papier, szkło, tworzywa sztuczne oraz bio. Tymczasem, jak pokazuje praktyka, do Zakładu Gospodarowania Odpadami w Lulkowie trafia wszystko... wymieszane. 

- Te zmiany, które zostały na nas nałożone, spowodowały konieczność przeanalizowania całego systemu, zweryfikowania go i dokonaliśmy tego pod tym kątem, żeby na mieszkańców nie przerzucać całego kosztu opłat. Mając trzy strumienie, jeździły trzy samochody, a teraz mając pięć strumieni, jeździć ich musi pięć. Bez względu na to, co będą mówili ministrowie, to nie da się tego odwrócić iż będzie taniej. W związku z tym szukaliśmy oszczędności i polegały one na tym, by system był jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców - mówi wiceprezydent Jarosław Grobelny. Jak dodał, przyjęto częstotliwość wywozu taką, jak przewiduje ustawa. Do tej pory bywało różnie, najczęściej wywożono dwa, a nawet trzy razy w tygodniu. To jednak generowało określone koszty: - Aby je zmniejszyć po reformie, by nie wzrosły przez utrzymanie częstotliwości, to my ją usystematyzowaliśmy. Dzięki temu, opłaty za odbiór odpadów komunalnych, szczególnie w przypadku segregacji nie wzrosły - dodaje. Wiceprezydent przyznaje też iż częstotliwość można by było pozostawić taką, jaką jest, ale to podniosłoby ceny wywozu śmieci o około 3 zł na osobę.

W całym podsumowaniu dwóch miesięcy obowiązywania przepisów ważniejsza jest jednak "jakość" śmieci, które wyrzucają gnieźnianie: - O ile odpady zmieszane nie stanowią większego problemu, to największą bolączkę stanowią odpady bio. O ile jeszcze w zabudowie jednorodzinnej mieszkańcy starają się stosować i w pojemnikach bio znajdują się odpady bio, tak w zabudowie wielorodzinnej w tych pojemnikach znajduje się dosłownie wszystko i wtedy traktujemy to jako zmieszane - mówi Jarosław Grobelny i kieruje się z apelem do mieszkańców, że jeśli ktoś nie ma pewności co do tego, czy odpady są zmieszane czy bio, należy je wrzucić do zmieszanych: - Wtedy ten cały proces technologiczny spowoduje, że jeśli są tam odpady bio, to one w końcu znajdą się na pryzmie kompostowej, a my nie będziemy mieli problemów z zanieczyszczaniem odpadów bio odbieranym od mieszkańców - dodaje wiceprezydent. Ponownie przypomina przy tym iż śmieci typu bio, stanowią jedynie "luzem" wrzucone odpady, bez zawijania ich w jakiekolwiek worki foliowe. Odpowiedzią na to ma być rozwiązanie, jakie udało się wprowadzić urzędnikom we współpracy z jedną z firm, posiadającą sieć sklepów spożywczych. Już wkrótce Sklep Polski będzie posiadał w asortymencie worki biokompostowalne, a więc takie, które są wykonane z naturalnych produktów, podlegających degradacji. Jak się okazuje, nie wszystkie worki oznaczone jako "bio", są nimi faktycznie - często są one wykonane z produktów podlegających recyklingowi, a więc rozkładają się tyle samo czasu, co zwykła folia.

Niemniej, największym problemem, z jakim po wprowadzeniu zmian przychodzi się zmierzyć, stanowi zabudowa wielorodzinna - zwłaszcza osiedla z blokami. To z tych rejonów miasta docierają - także do naszej redakcji - zdjęcia śmietników, które nie tylko, że są wypełnione, ale w zasadzie wręcz "kipią" od worków, które nie mieszczą się i zalegają w kojcach: - Tak jak zadeklarowaliśmy, przez pierwsze trzy miesiące obowiązywania zmian, staramy się obserwować sytuację, nakłaniać i obserwować. Niemniej, w zabudowie wielorodzinnej obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa. Od samego początku tam mieliśmy problem i rozmawiamy ze spółdzielnią w tej sprawie. Najpierw chcemy wyprostować częstotliwości i ilości pojemników, bo problem jest taki, że jak mieszkańcy nie mają do czego włożyć worka, to wrzucają do pierwszego lepszego. Zaapelowaliśmy do administratorów, aby w kojcach zamykać tylko tzw. pojemniki surowcowe. Jeśli ktoś będzie chciał segregować, to będzie otwierał i wchodził, a te zmieszane zostałyby na zewnątrz. Wtedy, gdyby ktoś nie chciał segregować, to by wrzucił do zmieszanych i my nie mielibyśmy problemu - przyznaje Jarosław Grobelny i jak dodał, problem przepełnionych śmietników na osiedlach wielorodzinnych powinien zostać rozwiązany: - Szansa na to jest w ciągu kilku najbliższych tygodni, dlatego że te sytuacje mają różne nasilenie - raz tych śmieci jest więcej, a raz mniej. Realizator usługi, tj. Urbis, jest na nasze polecenie zobowiązany dostawić taką ilość pojemników, jaka jest niezbędna do zapewnienia zgromadzenia tych śmieci w warunkach dopuszczalnych - dodaje Jarosław Grobelny.

Jak przekazano, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, braków pojemników lub worków, można dzwonić do Urzędu Miejskiego w Gnieźnie 61 426 04 85/86 lub do Zakładu Oczyszczania Miasta 61 424 58 60. 

111 komentarzy

 • Link do komentarza Pikuś wtorek, 13 marca 2018 16:43 napisane przez Pikuś

  Do Piotra Fiszera skoro innym wylicza się zarobki chętnie dowiem się ile pan pobierał wynagrodzenia na ciepłym stanowisku w urzędzie oraz ile czasu przepracował pan za darmo!!! na rzecz innych mieszkańców naszego miasta?

 • Link do komentarza odwagi Panowie wtorek, 13 marca 2018 10:50 napisane przez odwagi Panowie

  Dlaczego wszyscy milczą o nadchodzących zmianach personalnych w URBIS ? Może Prezydent się wypowie ?

 • Link do komentarza zatroskany  MZ wtorek, 13 marca 2018 07:32 napisane przez zatroskany MZ

  Lada chwila wzrośnie temperatura i spożycie napojów chłodzących w butelkach PET. Tym samym wzrośnie też ilość wyrzucanych butelek PET I kartoników po napojach. Wiec? Więc Problem z zapełnieniem pojemników będzie jeszcze większy.
  Ludzie NIE WYRZUCAJCIE butelek " PET" razem z z suchymi śmieciami do żółtych pojemników ( z żółtymi klapami ) !!!!
  Butelki "PET" zgniecione należy wyrzucać OSOBNO DO POJEMNIKÓW OSIATKOWANYCH !!!
  Proszę Proszę !!!!!! O odrobinę wysiłku bo utoniemy pod tymi śmieciami !

 • Link do komentarza tamtaramta poniedziałek, 12 marca 2018 21:32 napisane przez tamtaramta

  @ komar - króliki będą z brązu, ale szczury jak najbardziej żywe!

 • Link do komentarza komar poniedziałek, 12 marca 2018 20:45 napisane przez komar

  Śmieci kipią cały czas. A jak się jeszcze cieplej zrobi, to wykipieje i zaleją nas nie śmieci, ale szczury.

 • Link do komentarza czytelnik poniedziałek, 12 marca 2018 09:16 napisane przez czytelnik

  Teodor to ma nawet problem z własnym formułowaniem myśli, bo z komentarza z godziny 17:12 niedziela, to nie wiadomo, o co mu chodzi.

 • Link do komentarza Teodor niedziela, 11 marca 2018 17:12 napisane przez Teodor

  Do pijaru to się można zapisać, ja obserwuje jaki problem z czytaniem po polsku mają sąsiedzi

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki niedziela, 11 marca 2018 15:04 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  Teodor, za uprawianie taniego pijaru płacą ci nawet w niedzielę?

 • Link do komentarza EagleEye niedziela, 11 marca 2018 11:14 napisane przez EagleEye

  @Teodor nie ministerstwo tylko ta wychwalana UE przez Was bo ministerstwo wykonuje jedynie dyrektywy z UE ktore to Leszek i Alek podpisal przy traktacie akcesyjnym z UE

 • Link do komentarza wyborca niedziela, 11 marca 2018 11:14 napisane przez wyborca

  @Teodor przestań mieszać i obrażać mieszkańców Gniezna. Urbis podlega pod Budasza. Odpowiedz sobie sam kto jest winien tego, że śmieci wywożą obecnie raz w tygodniu. Dla UM sprawy proste stanowią problem.

  Gniezno potrzebuje gospodarza z prawdziwego zdarzenia, człowieka otwartego na potrzeby mieszkańców a nie podróżnika, biegacza.

 • Link do komentarza tutejszy niedziela, 11 marca 2018 10:21 napisane przez tutejszy

  Teodor, jeżeli wszyscy w tym ratuszu są tak kumaci, ja ty, to nie dziwię się, że jest taki bałagan! Co ty zwalasz gnieźnieńską niekompetencję urzędniczej wladzy na ministerstwo? Przecież większość kamienic w centrum nadal ma zasady wywozu śmieci zmieszanych, więc nic się nie zmieniło oprócz totalngo bałaganu organizacyjnego! Poza tym zdecydowana liczba mieszkancow segregowała śmieci wynosząc papier i plastyki do tzw. dzwonów mimo, iż nie byli do tego zobowiazani płacąc za tzw. zmieszane. Wiec proszę nie zwalać winy na innych, skoro samemu nie potrafi się objąć tak prostych zadań choćby pochodziły z kosmosu. Na czele urzędu powinni stać ludzie przewidujacy każdą sytuację i potrafiący objąć każde zadanie. Aż strach pomysleć, co by sie w Gnieźnie działo w przypadku jakiegokolwiek nieoczekiwanego zdarzenia losowego:-(

 • Link do komentarza Teodor niedziela, 11 marca 2018 09:13 napisane przez Teodor

  Ministerstwo namieszało z zasadami, samorządy zbierają cięgi, tak jest w większości miast powiatowych teraz niestety, że trudno do ładu dojść. Ludzie mają duży problem nauczyć się nowych zasad, ale co się dziwić jak mają problemy z czytaniem po polsku - jak się wrzuca szkło do pojemnika "suche bez szkła" albo plastik do kubła z opisem "bio", to o czym my rozmawiamy

 • Link do komentarza własciciel niedziela, 11 marca 2018 08:02 napisane przez własciciel

  Może dla jasności sprawy ktoś na tym forum zacytuje nam najważniejsze punkty umowy między Miastem Gniezno a spółką URBIS. Byśmy mogli wtedy dowiedzieć się , jako mieszkańcy tego grodu, kto rzeczywiście jest winien temu bałaganowi. A Może sprawdzi to Komisja Rewizyjna Rady Miasta? Ona chyba ma takie uprawnienia, by dostać do wglądu tą umowę ! Tak? Czy nie ? Kiedy jest następna sesja Tej Rady i gdzie ? Chyba tym razem sam się przejdę na tą radę i krzyknę do tych radnych, by w końcu zaczęli rozliczać kogoś za ten bałagan.

 • Link do komentarza śmietnik niedziela, 11 marca 2018 00:10 napisane przez śmietnik

  Nie lubię wracać do starych czasów, ale za Kowalskiego był w mieście jeżeli chodzi o śmieci naprawdę porządek. URBIS w centrum miasta był zobowiązany do wynoszenia kubłów z podwórek i skutkiem tego nie stały te śmierdziele całymi dniami przed kamienicami. Po przejęciu władzy przez Budasza, nagle wyznaczono ulice, którym URBIS wynosił kubły, a innym nie. Prawem kaduka, bo podzielono kamieniczników na lepszych i gorszych, choć wszyscy płacą tak samo! No i potem ta nieszczęsna segregacja. Jednak wielu administratorów nie wprowadziło segregacji, więc powinno to wywożenie nadal funkcjonować, jak kiedyś. Dlaczego zatem doszło do takiego śmieciowego patu, jeden tylko Budasz i jego pomocnicy raczą wiedzieć. Panowie, weźcie się do roboty I uporządkujcie to, coście spaprali, a skoro nie macie ludzi odpowiedzialnych w tym urzędzie, a że nie macie, to wyszło tymi śmieciami szydło z worka. No, a pracownicy URBISU odpowiadają, że to nie oni odpowiadają za ten bałagan i ze skargami każą iść do magistratu. I mają rację.

 • Link do komentarza Piotr Fischer sobota, 10 marca 2018 16:16 napisane przez Piotr Fischer

  Szanowni Państwo - kiepsko radzi sobie ze śmieciami Gnieźnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa, której Prezes Zdzisław Kujawa marząc o rzuceniu się w objęcia ( polityczne ) Tomasz Budasza zapomniał o tym, ze Jego obowiązkiem, który wykonuje za marne jak Mówi pieniądze ( pojawia się kwota znacznie przekraczającej minimalne wynagrodzenie, czyli 2 100 zł brutto ) jest również zaspokajanie potrzeb spółdzielców w zakresie śmieci. Prezes Kujawa, po dawnych przypadkach podobnych do obecnych przypadków burmistrza Trzemeszna, zapomina również o innych sprawach .Do dzisiejszego dnia nie odpowiedział na moje pytanie dotyczące wymaganych przez Niego kwalifikacji do pracy w radzie nadzorczej GSM. Muszę Państwu powiedzieć, ze pojawiają się tam bardzo ciekawe nazwiska osób dorabiających do pensji i renty lub emerytury, takie jak: Henryk Pajkert, Anna Trzaskawka, Jacek Mańkowski ( GOSiR ), Marian Pokładecki ( WE UM ), Maciej Walery, Czesław Kozielski, Alicja Bartkowiak, Stanisław Rajkowski, Waldemar Rewers ( Zd/sS UM ). Za "aktywny udział" w posiedzeniach komisji kasują co najmniej około 700 zł miesięcznie. Co Państwo na to ?
  Aby spółdzielcom w GSM żyło się lepiej - do kolejnego zjazdu SLD.

 • Link do komentarza chodzący po ziemi sobota, 10 marca 2018 08:24 napisane przez chodzący po ziemi

  do @@@
  Właściciele kubłów na śmieci wystawiają je wcześnie rano, bo na 6 .00 godzinę muszą już biec do pracy, by zarobić na chleb dla rodziny. A że kubły czekały na opróżnienie dwa tygodnie, to są przepełnione do granic możliwości. Nawet koło nich stoją jeszcze pełne worki foliowe. a najgorsze jest dla wizerunku jeszcze to, ze te przepełnione kubły czekają potem jeszcze na tej ulicy na śmieciarkę nawet 7 siedem godzin.
  A poza tym, jak nie ma już miejsca w kuble na śmieci suche, to rzecz normalna , że lokatorzy z przyzwoitości swoje worki ze śmieciami suchymi, wkładają wtedy do najbliższego wolnego jeszcze kubła . Czyli ? ....... Do kubła ze śmieciami zmieszanymi lub ze śmieciami BIO . I w ten sposób, cała akcja segregacji śmieci dostaje w łeb panie " oszczędny" prezydencie Grobelny. By gnieźnian nauczyć SKUTECZNIE segregować śmieci trzeba im to umożliwić w postaci....... zawsze PUSTYCH kubłów na daną frakcję odpadów. W innym wypadku wszelkie Wasze działania zdadzą się " psu na budę" - panowie prezydenci

 • Link do komentarza stop myśliwym wtorek, 06 marca 2018 23:52 napisane przez stop myśliwym

  Czy ktoś z UM pomyślał o biednych kotach, które z głodu wyżerają te rozrzucone śmieci! ?? To jest XXI wiek? Kto w waszym mieście odpowiada za bezpieczeństwo zwierząt?

 • Link do komentarza @@@ wtorek, 06 marca 2018 20:59 napisane przez @@@

  jeżdżąc dziś przez miasto - widziałam pełno kubłów powystawianych przed kamienice w centrum... tak jakby przez miesiąc śmieci nikt nie wywoził co najmniej - czyżby wszyscy właściciele/ciecie musieli je wystawić już tak wcześnie na jutro- to jest chore, jak to będzie latem wyglądało, nawet nie latem, ale kiedy się zrobi po prostu cieplej?? przez miasto będzie strach przejść, o efektach wizualnych nie wspomnę.... coś tu jest nie tak....

 • Link do komentarza tutejszy wtorek, 06 marca 2018 11:34 napisane przez tutejszy

  Ciekawe, czy na jutrzejszej sesji będzie dyrekcja stacji sanitarnej. Bo w związku z tym śmieciowym tsunami Gnieznu grozi z nadejściem cieplejszych dni jakaś potworna zaraza! Już dziś szczury biegaja i gołębie z całego powiau się zlatują, ponieważ mają żarcie, jak na dłoni w tych wiecznie niepodomykanych pojemnikach.

 • Link do komentarza ciekawy wtorek, 06 marca 2018 10:19 napisane przez ciekawy

  ok . widzę z ilości wpisów, że temat śmieci jest dla mieszkańców Gniezna super ważny.
  To znaczy , że najbliższa sesja Rady Miasta 8 marca, powinna też i temu tematowi być poświęcona !
  Zobaczymy, co Pan zastępca Jarosław Grobelny powie radnym o swoich "doświadczeniach" w temacie rewolucji śmieciowej. Bo Pan Prezydent Budasz zapewne zupełnie nie orientuje się w temacie.
  Zobaczymy też, co nasi nasi radni w tym ważnym temacie, ostatecznie postanowią ?

startpoprz.123456nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane