sobota, 24 lutego 2018 15:22

Ostatnie pożegnanie śp. kpt. Józefata Sztuki

 
Ostatnie pożegnanie śp. kpt. Józefata Sztuki fot. Rafał Wichniewicz

W sobotnie popołudnie odbyły się uroczystości pogrzebowe, w trakcie których w ostatnią drogę odprowadzono gnieźnianina, kombatanta i żołnierza AK, kpt. Józefata Sztukę, który zmarł w minioną niedzielę w wieku 93 lat.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się od Mszy świętej, odprawionej w kościele pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana. Modlitwie za duszę zmarłego, przy którego trumnie stała warta honorowa Wojska Polskiego, przewodniczył ks. kan. Andrzej Grzelak. W swojej homilii, skierowanej do zgromadzonych w świątyni, mówił: - Świętej pamięci Zmarły należał do tych synów i córek naszego narodu, którzy swoje życie w całości położyli na szalę, aby stanąć w obronie wolności, Polski i jej dumnego dziedzictwa. Dziękujemy Bogu za tę przynależność świętej pamięci Józefata do tych córek i narodów naszego narodu, spośród których tak wielu w czasie wojny poniosło najwyższą ofiarę i swoje życie złożyli na ołtarzu  w trosce o wolność ojczyzny, Polski i Polaków. W swoich słowach wielokrotnie podkreślił też postawę kapitana w życiu zawodowym i prywatnym, jako niezłomnego działacza, dbającego o pamięć o trudnych czasach, na które przypadła jego młodość: - On zdawał sobie dobrze sprawę z tego, że Polacy mają prawo do własnej tożsamości, własnej suwerenności, własnej niepodległości i że Polacy mają prawo do polskości. Tak samo, naturalne prawo nadane przez stwórcę należy wszystkim narodom. Choć mijały lata, śp. Józefat Sztuka nie szczędził swojego wysiłku i trudu, ale musiał być wszędzie tam, gdzie była modlitwa za Polskę, gdzie była pamięć o najlepszych córkach i synach naszego narodu. To dzisiaj wszystko idzie za nim i staje przed bożym tronem.

Po mszy świętej uczestnicy pogrzebu, wśród których poza wojskiem były także m.in. delegacje z pocztami sztandarowymi leśników oraz Światowego Koła Żołnierzy Armii Krajowej, samorządowcy, działacze i przedstawiciele różnych środowisk, udali się na cmentarz przy ul. Witkowskiej, skąd w żałobnym kondukcie udali się na miejsce, gdzie miał spocząć śp. kpt. Józefat Sztuka. Tam słowo wygłosił jeszcze senator Robert Gaweł: - Zaangażował się w pamięć o czasach pogardy. Chodził na spotkania do szkół, nie opuszczał ważnych uroczystości. Potrafił łączyć środowiska kombatanckie. Zawsze był pobożny. Takim go zapamiętamy. Dziś z nami jest obecny syn legendarnego dowódcy "Parasola" Adama Borysa. Józefat Sztuka tak wiele zrobił, aby szkoła w Witkowie nosiła jego imię. Do młodzieży mówił tymi słowami: "Pamiętajcie, abyście byli dobrymi ludźmi. Uczcie się pilnie, szanujcie jeden drugiego". Przed kilkoma dniami, wygłosił taki krótki swój testament: "Pamiętajcie, że niepodległa Polska, to znaczy niezależna od nikogo. Bez żadnego dyktanda, szanująca Boga - taka tylko może przetrwać".

Po złożeniu trumny śp. Józefata Sztuki do grobu, obecni na miejscu kibice odpalili race dymne, a po tym kompania honorowa Wojska Polskiego oddała trzykrotną salwę. 

10 komentarzy

 • Link do komentarza ANIOŁEK wtorek, 27 lutego 2018 19:39 napisane przez ANIOŁEK

  Panie Piotrze,
  czy rozumie Pan słowa cytowane? Czym jest dla Pana szacunek drugiego człowieka wobec jadu, który wypływa z Pana wpisów. Dlaczego jest Pan taki rozgoryczony, dlaczego zazdrości swoim kolegom? Piłkarz nie piłkarz, nauczyciel techniki, historii czy politolog, w czym są od Pana gorsi? Dlaczego wysyła Pan te napastliwe listy? Po co? Dlaczego? Nie chcemy! Na pewno większość mieszkańców może liczyć bardziej na ludzi, których Pan opluwa aniżeli na Fishery 2018.

  p.s. Nikt nie wierzy w Pana szlachetne intencje.

 • Link do komentarza ANIOŁEK wtorek, 27 lutego 2018 16:43 napisane przez ANIOŁEK

  Czytelnicy, gnieźnianie!

  Takiej hipokryzji nie można tolerować. Człowiek (chory z urojenia Fischer)pisze o szacunku do drugiego człowieka. Jak to się ma do Jego szacunku wobec kolegów z pracy: Mariana Pokładeckiego i Michała Pokładeckiego. Jakim trzeba być człowiekiem, by obrzucać błotem ludzi, z którymi się pracowało i przyjaźniło. Zimny pot spływa, gdy o tym pomyślę. A mdłości biorą, gdy czytam o podlizywaniu wobec niektórych.

  p.s. Piotr Fischer powinien zostać zablokowany.

 • Link do komentarza Emeryt niedziela, 25 lutego 2018 23:03 napisane przez Emeryt

  Moje wnętrze jest moja prywatną sprawą i jako takie podlega ocenie Najwyższego. Natomiast postawy osób sprawujących funkcje publiczne oraz organizacji społecznych mających w swych statutowych zadaniach dbanie o pamięć i wychowanie młodzieży podlega ocenie społecznej.

 • Link do komentarza humanista niedziela, 25 lutego 2018 16:13 napisane przez humanista

  Nie znałem człowieka / mam nadzieję, że zacny!?/, nie znam się też na odznaczeniach które fotorelacja przedstawia.
  Przypuszczam, że niektóre otrzymał Pan kapitan w czasie PRL'u, co z dekomunizacją w takim przypadku?

 • Link do komentarza doradca niedziela, 25 lutego 2018 11:09 napisane przez doradca

  Emerycie, spojrzyj w swoje wnętrze, moze czas na wlasny rachunek sumienia i zajęcie się sobą, a nie innymi.

 • Link do komentarza Emeryt niedziela, 25 lutego 2018 08:24 napisane przez Emeryt

  Drodzy moi adwersarze. Rozumiem że nie wolno w dzisiejszych czasach mówić źle o harcerzach. Podobno jednak prawdziwa nota krytyk się nie boi a zdaje mi się, że udział duchów w takiej uroczystości to ich obowiązek. Jeśli to jest taka organizacja dla której już to obowiązkiem nie jest to strach pomyśleć co jej przyświeca

 • Link do komentarza uczestnik sobota, 24 lutego 2018 18:53 napisane przez uczestnik

  A co Ciebie obchodzi, kto jest uczestnikiem pogrzebu? Może mieli inne obowiązki? Może sa chorzy, przecież panuje grypa. patrz na siebie, a o innych się nie martw.

 • Link do komentarza IrekK sobota, 24 lutego 2018 18:37 napisane przez IrekK

  Panie emeryt, gdybyś był na pogrzebie, to byś wiedział, ale niestety lepiej malkontencić w sieci.

 • Link do komentarza Piotr Fischer sobota, 24 lutego 2018 17:53 napisane przez Piotr Fischer

  Szanowni Państwo - słowa śp. kapitana Józefata Sztuki " Pamiętajcie, abyście byli dobrymi ludźmi. Uczcie się pilnie, szanujcie jeden drugiego" odnoszą się nie tylko do młodzieży, ale do nas wszystkich. Panie Kapitanie, nie zapomnimy. Cześć Jego Pamięci.

 • Link do komentarza Emeryt sobota, 24 lutego 2018 16:11 napisane przez Emeryt

  A gdzie reszta parlamentarzystów? Gdzie harcerze? Wstyd i hańba!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane