środa, 14 lutego 2018 17:55

Protestowali przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach

 
Protestowali przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach fot. Rafał Wichniewicz

Grupa kilkudziesięciu gnieźnian, zdecydowała się w walentynkowe popołudnie wyrazić swój sprzeciw, wobec wykorzystywania zwierząt w cyrkach oraz wpuszczaniu tego typu form atrakcji do Gniezna.

Przed tygodniem poinformowaliśmy o inicjatywie, jaka narodziła się w Grodzie Lecha, a która dotyczyła zbiórki podpisów pod apelem do władz miasta o wprowadzenie zakazu wpuszczania cyrków. Pomysłodawczynie akcji, z uwagi na szeroki odzew społeczny i rosnącą liczbę wpisanych mieszkańców Pierwszej Stolicy Polski, zdecydowały się zorganizować także manifestację przeciwko nie tylko samemu wpuszczaniu cyrków ze zwierzętami do Gniezna, ale także ogólnemu ich wykorzystywaniu w tego typu instytucjach. Protest przebiegał pod hasłem "Gniezno nie robi cyrku ze zwierząt".

- Dziś nadszedł moment, kiedy bez żadnego wstydu i skrępowania mówimy głośno: nie! Gniezno nie chce cyrku ze zwierząt. Gniezno nie zgadza się na złe traktowanie zwierząt. Nie życzymy sobie na naszej ziemi cierpienia, stresu, lęku zwierząt - mówiła na wiecu Monika Bartkowiak, która wraz z koleżanką Żanetą Michalską-Przybylską podziękowały wszystkim za wspólny udział w wydarzeniu i zachęcały do podpisywania się na liście. Jednocześnie głos zabrał przedstawiciel poznańskiego oddziału Fundacji Viva, która zajmuje się pomaganiem zwierzętom.

W wydarzeniu, w którym wzięło udział około 80 osób i trwającym niecałe pół godziny, brały udział także rodziny z dziećmi, niekiedy wyposażone w baloniki czy slogany wypisane na kartkach. Kilku mieszkańcom towarzyszyły także ich czworonogi.

23 komentarzy

 • Link do komentarza czytelnik poniedziałek, 19 lutego 2018 21:03 napisane przez czytelnik

  Link dla Tomasza Budasza
  https://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/robert-biedron-zwierze-nie-jest-rzecza,171967.html

  Tylko pozazdrościć Słupskowi tak mądrego włodarza.

  "Pokaz sztucznych ogni w sylwestra to nie tylko olbrzymi wydatek dla miast, ale też stres dla zwierząt, które panicznie boją się huku fajerwerków. Dlatego, w zeszłym roku z widowiska zrezygnowało kilka miast, w tym Słupsk, Hel i Kraków. W tym roku dołączą do nich: Wrocław, Białystok i Sosnowiec. Zamiast ogłuszającej pirotechniki wiele miast zdecydowało się na widowisko laserowe. "

  To jest gospodarz i przede wszystkim człowiek !!!

 • Link do komentarza Gracha czwartek, 15 lutego 2018 18:26 napisane przez Gracha

  A ja znam taka pania,ktora kocha bardziej swoje psiska niż dzieci. Ona takze powinna podkegac jurysdykcji tych obroncow zwierzat tylko w druga strone.

 • Link do komentarza Anna czwartek, 15 lutego 2018 17:01 napisane przez Anna

  @sylwek88 - nie muszę być w cyrku jako widz, aby widzieć co się dzieje. Niejednokrotnie byłam w miejscach, w których rozstawiał się cyrk, niejednokrotnie widziałam jak zwierzęta sam trzymane, a potem pakowane w ciasne klatki i przewożone kolejne, długie kilometry. I mam świadomość tych wszystkich mankamentów, a nie jak pan twierdzi - mam klapki na oczach, bo nie byłam i nie widziałam. Na arenie cyrkowej to jeszcze jakoś wygląda, że niby zwierzęta takie chętne to robienia tych wszystkich sztuczek. Pan byłby szczęśliwy, jakby Pana do czegoś zmuszano na siłę i to jeszcze z użyciem przemocy? Nikt wam Państwo komentujący nie zabrania chodzić do cyrku, nikt też nie manifestuje przeciwko SZTUCE cyrkowej, ale ta świetnie radzi sobie bez egzotycznych zwierząt. Jesteśmy w cywilizowanym kraju, a komentarze osób negatywie nastawionych są po prostu rodem z dawnych epok, już o kulturze argumentacji nie mówiąc.

 • Link do komentarza obrońca ludzi czwartek, 15 lutego 2018 12:05 napisane przez obrońca ludzi

  A kiedy będziecie manifestować przeciwko akrobatom cyrkowym? Przecież to sa ludzie i oni wykonują taka ekwilibrystykę, ze skóra cierpnie. I narażają się na niebezpieczeństwo każdego dnia. I też te ćwiczenia, to jedna wielka tresura!

 • Link do komentarza Piotr Fischer czwartek, 15 lutego 2018 10:23 napisane przez Piotr Fischer

  Szanowni Państwo - nie wiem, czy Panie, które organizowały akcję Gniezno nie robi cyrku ze zwierząt należą do Partii Razem czy też nie. ( szczerze powiedziawszy, nie interesuje mnie to ) Uważam, że w obronie biednych i dręczonych zwierząt powinniśmy stać ponad podziałami politycznymi. ( moje serce zawsze bije po prawej stronie ) Święty Franciszek niejednokrotnie stawał w obronie zwierząt - nazywał ich swoimi braćmi mniejszymi . Ja sam mam w domu małego pieska ( około 65 kg ) i nie wyobrażam sobie sytuacji, aby ktoś dręczył i tresował GO w cyrku. Owszem czasami bywa niesforny i broi, ale jak napisał jeden z komentatorów, to przecież jeden z Członków Rodziny. Ładne dziewczyny walczące o prawa zwierząt gorąco pozdrawiam i życzę powodzenia w ich walce o prawa zwierząt - stosowny apel podpisałem w sklepie z akcesoriami i karmą dla zwierząt, który mieści się na ulicy Roosevelta i prowadzi go bardzo ładna i sympatyczna Pani.
  P.S. Panie Budasz, Pan się nie boi, niecałe Gniezno za Panem stoi - Tomasz Budasz, Michał Powałowski, Marian Pokładecki Michał Glejzer muszą odejść - notabene Pan Budasz też nie stawał w obronie braci mniejszych - o szczegółach wie Pani Ania Nowak.

 • Link do komentarza pytania czwartek, 15 lutego 2018 09:36 napisane przez pytania

  No to ja was zapraszam na moją ulicę w centrum Gniezna, gdzie od klilkunastu lat szczeka psisko przywiązane łańcuchem do blaszanej budy i jeszcze nigdy, ale to nigdy nie było wypuszczonę na wybieg. To ja was wielcy obrońcy informuję o zwierzakach w mieszkaniach u lokatorów, którzy na cały dzien wychodza do pracy, a pies szczeka na każdego przechodzącego klatką schodową i skomli z tęsknoty za swymi "dobroczyńcami". A skoro jestescie tacy dobrzy dla stworzeń, to dlaczego nie widac was na Marszach dla Życia?

 • Link do komentarza sylwek88 czwartek, 15 lutego 2018 07:57 napisane przez sylwek88

  PanI Anno, ale my właśnie o tym piszemy. O ludziach, którzy oglądają filmiki rodem z Azji czy Europy Wschodniej a w Cyrku realnie nie byli wiele lat (w Pani przypadku 30) a wypowiadają się na temat czegoś, czego nie widzieli 3 dekady.

 • Link do komentarza Anna czwartek, 15 lutego 2018 07:33 napisane przez Anna

  Przerażający jest totalny brak empatii osób komentujących. A komentarze nawiązujące do polityki i osadów wszelakich są poniżej poziomu, tzw. Brodzik intelektualny. Proponuję choć raz iść do cyrku za kulisy i zobaczyć co się tam dzieje albo chociaż włączyć sobie dokument na yt ukazujący los zwierząt cyrkowych i nie tylko. Choć wy pewnie i tak widzicie tylko czubek własnego nosa. Ja jeszcse jako dziecko ok. 30 lat temu podjęłam decyzję że moja noga w cyrku już nie postanie i faktycznie od tego czasu w nim nie byłam. Do cyrku zniechęciło mnie traktowanie zwierząt właśnie. Na manifestacji być nie mogłam ale postulaty jak najbardziej popieram.

 • Link do komentarza humanista czwartek, 15 lutego 2018 06:05 napisane przez humanista

  W trosce o zdrowie uczestników happeningu, w szczególności dzieci i zwierząt, proponuję miejsce poza smogiem, a nie w centrum.
  Dbajcie o DZIECI własne i wszystkie inne. Mam nadzieję, że psy nie zabrudziły ulicy ?!
  Poczekajcie na wiosnę, wtedy pikniki organizujcie pod byle pretekstem. Bawcie się dobrze na ŚWIEŻYM powietrzu.

 • Link do komentarza Hope czwartek, 15 lutego 2018 01:05 napisane przez Hope

  Mam nadzieję, że tym ludziom przeszkadza równie mocno zabijanie ludzi przed urodzeniem, czyli tzw. aborcja, oraz zabijanie chorych, czyli tzw. eutanazja....

 • Link do komentarza Wolę zwierzęta środa, 14 lutego 2018 23:05 napisane przez Wolę zwierzęta

  Ja na czarnym proteście nie byłam. I do Partii Razem nie należę. I parcia na szkło też nie mam. I podpisy zbieram. Na manifestacji też byłam. I o co wam wszystkim krótkowzrocznym istotom chodzi???

 • Link do komentarza rozbawiony środa, 14 lutego 2018 22:52 napisane przez rozbawiony

  jak najbardziej popieram zdanie humanisty i jemu podobnym.
  Szczyt hipokryzji przyjsc na strajk przeciwko tresurze zwiarzat ZE ZWIERZECIEM...
  Faktycznie ogromna roznica haha no prosze was nie dajcie sie wplatac. Obluda jakich malo. Przeciez psy koty etc tez kiedys byly dzikie tylko zostaly wytresowane.
  Jestem ciekaw czy komary i pajaki tez tak z czuloscia traktuja w swoich domach te panie?

 • Link do komentarza normalny środa, 14 lutego 2018 21:12 napisane przez normalny

  Uwlnić wszystkie zwierzaki rybki i ptaki a sami do klatek w .....

 • Link do komentarza Piękna akcja. Nie te osoby. środa, 14 lutego 2018 20:51 napisane przez Piękna akcja. Nie te osoby.

  Akurat Pani Monika się takimi rzeczami zajmuje a sama od tych treserow i cyrkowcow niewiele się różni.

 • Link do komentarza Maciej środa, 14 lutego 2018 20:43 napisane przez Maciej

  Humanista, Ty chyba nie wiesz co to jest trzymanie psa czy kota w domu.... to jest członek rodziny i nie możesz tego porównywać do tresury zwierząt w cyrku, trzymania ich w małych klatkach i nieczęsto w karygodnych warunkach. Skoro tak twierdzisz to znaczy tylko o Twoim podejściu do tematu zwierząt. Żenada to Twój komentarz...

 • Link do komentarza obserwator środa, 14 lutego 2018 20:33 napisane przez obserwator

  Te same twarze, co na czarnym proteście. Co za hipokryzja! Krytyko Polityczna, jak Tobie nie wstyd? A te dzieci to nawet nie wiedzą, komu służą!

 • Link do komentarza TM środa, 14 lutego 2018 19:45 napisane przez TM

  I wrócą do domu po akcji na pysznego schaboszczaka ze świni, która też chciała żyć... Żenada...

 • Link do komentarza Kami środa, 14 lutego 2018 19:08 napisane przez Kami

  Ty...humanista czy Ty się dobrze czujesz ?!Czy masz wysoką temperaturę i majaczysz?! Co to w ogóle za porównanie? ????!!!!!!! Jak można porownac zwierzęta domowe do zwierząt dzikich????!!!! Nie masz zielonego pojęcia co te biedne zwierzęta przechodzą za kulisami !!!!! Co ma tresura zwierząt domowych do znęcania się nad zwierzętami i trzymania ich w okrutnych warunkach za zamkniętą kurtyną ???!!!!! Zwierzęta domowe żyjąc z normalnymi ludźmi jest traktowane z sercem nawet jeśli jest tresowane to dla dobra np. psa i z szacunkiem. Nikt normalny nie znęca się nad tym psem, więc co Ty za brednie tu wypisujesz ???,?!!!!!

 • Link do komentarza sylwek88 środa, 14 lutego 2018 19:03 napisane przez sylwek88

  Ale tłumy !!! Żenada lans osób związanych z Partią Razem - nie ma to nic wspólnego z dobrem zwierząt, to tylko zwykły happening promocyjny własne osoby. Weźcie się dziewczyny za jakąś porządną pracę np. w schronisku. Gniezno kocha Cyrk, także ten ze zwierzętami !

 • Link do komentarza pierożek środa, 14 lutego 2018 19:02 napisane przez pierożek

  naprawdę nie widzę potrzeby takich demonstracji....

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane