środa, 14 lutego 2018 09:50

Problemy znikają, by powrócić w innym miejscu

 
Problemy znikają, by powrócić w innym miejscu fot. Rafał Wichniewicz

We wtorkowe popołudnie w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie przedstawicieli służb porządkowych z mieszkańcami centrum, którzy mieli okazję porozmawiać o bezpieczeństwie w śródmieściu.

Spotkanie, które zostało zorganizowane przez Radę Osiedla Stare Miasto, przyciągnęło dość skromną grupę kilku obywateli. Niemniej, z zebrania udało się wyciągnąć kilka istotnych problemów, które w tej części Gniezna są odnotowywane przez obie strony - mundurowych oraz mieszkańców. Poruszano także kwestie związane z ruchem drogowym, który w centrum jest bardzo duży.

Prezydent Tomasz Budasz przekazał iż w kwestii bezpieczeństwa w ciągu ostatnich lat szczególnie przyłożono się do instalacji oświetleń przejść dla pieszych. W tym roku w centrum doczekają się tego pasy na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza, Chrobrego i Mickiewicza oraz w rejonie skrzyżowania ul. Cierpięgi i Czystej. Dodał jednocześnie iż nie zawsze wykonanie doświetlenia jest możliwe na danej ulicy, na których występują zagrożenia z uwagi na fakt iż należy ona do innego zarządcy. W tej sprawie monitowano już niejednokrotnie, a w efekcie tego w ubiegłym roku zarówno Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich jak i Powiatowy Zarząd Dróg doświetlili przejścia dla pieszych na ul. Sobieskiego, Witkowskiej i Wrzesińskiej. W dalszej części włodarz dodał iż planowana jest poprawa monitoringu w Dolinie Pojednania, która w najbliższym czasie doczeka się rewitalizacji.

Średnio, w ciągu miesiąca, Straż Miejska odnotowuje w centrum około 300 interwencji: - Mniejszością są kwestie niewłaściwego parkowania, a bardzo dużo wezwań mamy do zaśmiecania czy podrzucania śmieci. Tutaj udało się zidentyfikować kilka punktów, gdzie mieszkańcy zanieczyszczają miasto poprzez wystawianie rzeczy, które są już w domu potrzebne, tak po prostu na chodnik - mówił Janusz Warda, zastępca komendanta Straży Miejskiej. Najczęściej ma to miejsce na ul. 3 Maja, bł. Jolenty, Grzybowo, św. Wawrzyńca, Słomianka, Cierpięgi, Mickiewicza: - Często są to np. kanapy czy fotele. Pozbywanie się tych przedmiotów w sposób niezgodny z ustawą, podlega karze i zdarza się iż udaje się nam ustalić, kto te wyrzucone przedmioty wystawił na ulice - mówił i dodał iż na terenie miasta funkcjonuje Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, które można odwozić i oddawać nieodpłatnie wg. ustalonego harmonogramu.

Innym aspektem, na który zwrócił uwagę Janusz Warda to spalanie odpadów w piecach: - We wtorek wystawiliśmy przy jednej ulicy w centrum dwa mandaty za spalanie płyt wiórowych. Nie może być czysto, skoro takie sytuacje się zdarzają, dlatego prosimy każdorazowo o informacje, które my sprawdzamy. Nie zawsze można dokonać tego na bieżąco, ale gdy jest taka możliwość to jesteśmy od razu. 

- Problem mamy na ul. 3 Maja, gdzie w Krajowej Mapie Zagrożeń mieszkańcy informują iż często tu bywają źle zaparkowane pojazdy. Ludzie przyjeżdżają do szpitala, na odwiedziny, do punktu MOPS i parkują wtedy przed przejściami dla pieszych - mówił asp. sztab. Radosław Fiebich, który dzielnicowym dla części centrum jest od 11 lat i jak dalej dodał: - Na ul. Żuławy był problem, gdyż parkowano na chodnikach i odkąd jest znak zakazu parkowania, a przy tym powstał parking pod wiaduktem, to sprawiło iż sytuacja się poprawiła. Funkcjonariusz podał także inne przypadki, które są często zgłaszane: - W wieżowcach przy ul. Sobieralskiego często śpią bezdomni, a młodzi ludzie spożywają alkohol. Zawsze informuję mieszkańców, by zgłaszali jaka jest sytuacja czy problem, bo jeśli nikt nie będzie zgłaszał to trudno byśmy my wiedzieli iż coś się dzieje. Dobrym narzędziem jest też Krajowa Mapa Zagrożeń, gdzie można zaznaczyć dany problem i to zostaje przekazane dzielnicowemu - mówił asp. sztab. Radosław Fiebich.

- Najczęstszym problemem, z jakim się spotykam, to częste interwencje w stosunku do osób zakłócających spokój, ciszę nocną, spożywających alkohol i zaśmiecających miejsca publiczne. Szczególnie ma to miejsce na Placu 21 Stycznia, gdzie zimą mamy trochę mniej tych interwencji, natomiast wiosną, latem i jesienią jest mnóstwo interwencji w stosunku do osób tam przebywających, które często niszczą mienie. Zapewne istotne jest to iż blisko jest punkt sprzedaży alkoholu, z którym można się udać na targ lub parking podziemny i tam spożywać - przyznał sierż. sztab. Maciej Miczyński, dzielnicowy od dwóch lat dla południowo-zachodniej części centrum.

- Zakłócanie spokoju, spożywanie alkoholu, zaśmiecanie - wskazał główne problemy w swojej części centrum dzielnicowy st. sierż. Rafał Woźniak i dalej dodał: - Miejscem, gdzie mieliśmy dość duży problem spotykania się i spożywania alkoholu, był Park Kościuszki, gdzie teraz dzięki założonemu monitoringowi problem został ograniczony i sam dość rzadko spotykam się z tym, by tam jakieś osoby się gromadziły. Być może to teraz jest spowodowane okresem zimowym, ale to czas pokaże - mówił. Jak wskazał dalej, istotny problem stanowił swojego czasu teren przy ul. Łubieńskiego, między przystankiem MPK a kościołem garnizonowym, który udało się rozwiązać. Obecnie jego priorytetem jest inny fragment centrum, gdzie od jakiegoś czasu występuje podobna sytuacja: - Na tyłach szkoły podstawowej, gdzie dzieci wychodzące na boisko, często są narażone na osoby spożywające alkohol od strony parkingu kamienicy, która się tam znajduje - mówił st. sierż. Rafał Woźniak, wskazując tę sprawę jako obecny priorytet.

W dalszej części mieszkańcy zgłaszali swoje kwestie, które ich zdaniem są istotne dla poprawy bezpieczeństwa w centrum. Wśród nich były wspomniane wyżej kwestie dot. targowiska, ale także sprawy nieprawidłowego parkowania na niektórych odcinkach dróg, nieprzestrzegania ograniczenia tonażu przez kierowców na ulicach w ścisłym centrum czy zaniedbane fragmenty zieleni lub chodników, często uszkodzonych przez korzenie. Nie zabrakło także pytań o Ogródek Jordanowski przy ul. 3 Maja, gdzie zwłaszcza w miesiącach cieplejszych, dochodzi do gromadzenia się młodzieży poza godzinami funkcjonowania tego miejsca.

Z całego spotkania, na którym pojawiła się niemalże taka sama ilość mieszkańców, co dziennikarzy (choć połowa z nich zamieszkujących w centrum), można było wywnioskować iż bardzo często niektóre problemy, pomimo ich rozwiązania przez służby, wciąż powracają. Często ma to miejsce w innych punktach śródmieścia, a jednak pojawiały się wzmianki iż są przypadki odnotowywania wciąż tych samych osób, karanych za te same przewinienia. To tylko pokazuje, że w wielu kwestiach jest jeszcze sporo do zrobienia, ale - jak to już powyżej zacytowano - jeśli mieszkańcy sami nie poinformują, to mundurowi często sami do sprawców różnych wykroczeń nie dotrą.

17 komentarzy

 • Link do komentarza misiakisia niedziela, 18 lutego 2018 11:58 napisane przez misiakisia

  Taki był ich zamisr wygłosić swoje oswiadczenia a Ci ktorzy przybyli mieli być tłem :-)

 • Link do komentarza Salomea sobota, 17 lutego 2018 23:06 napisane przez Salomea

  A tak na serio, to z kim oni rozmawiali? Sami ze sobą?

 • Link do komentarza EagleEye czwartek, 15 lutego 2018 18:24 napisane przez EagleEye

  Aby było śmieszniej to zdjęcia tego auta byly zrobione dnia 13 lutego przed jedną z komisji na ktorą jako mieszkaniec sie udawalem na ulicę Pocztową. Gwarantuje iz jeźeli ja bym tam ustał swoim autem interwencja SM była by natychmiastowa. Zdjecie to posiadam w telefonie chciałem nawet je przesłać szanownemu panu z SM ale po okazaniu mu foto stwierdził iz nie widzi tam wykroczenia. Nie dziwię się więc iz odszedł na emeryture z Policji. Cóź takźe jak widać w Pierwszej Stolicy Polski obowiązuje majsyma "róbta co chceta" i czas im chy a pokazać "drzwi" zamykane z drugiej strony zajmowanego gabinetu

 • Link do komentarza drogowiec czwartek, 15 lutego 2018 16:58 napisane przez drogowiec

  Do tej powyższej odpowiedzi dodać trzeba, ze jeżeli ulica nie ma znaku zakazu, ale jej długość i rozmieszczone przystanki oraz odległość od skrzyżowania jest krótsza niż 10 metrów, to należy ja traktować jako ulica za znakiem zakazu postoju. Także więc na chodniku!

 • Link do komentarza Pracownik czwartek, 15 lutego 2018 16:49 napisane przez Pracownik

  Do EagleEye
  Czy przez "emocjonalny spokój" należy rozumieć że strażnicy przestali pracować za nowego komendanta bo ich w ogóle nie widać na mieście a poprzedni komendant gnał ich do roboty?. Chyba tak to należy rozumieć. Jeżeli tak to Budasz kolejny raz już w swej kadencji wykazał daleką niekompetencję i powinien być usunięte z tego stanowiska.

 • Link do komentarza kierowca senior czwartek, 15 lutego 2018 12:13 napisane przez kierowca senior

  Panie EagleEye - jeżeli tak powiedział stróż publiczny, że to auto na Chrobrego może parkować na części chodnikowej, choć jest znak zakazu postoju przy tej ulicy, to znaczy, że ten pan powinien być zdegradowany, za brak znajomości przepisów!!! Otóż NIE WOLNO parkować na chodniku, który jest częścią ulicy, na której jest zakaz postoju! I nie ma żadnego znaczenia jakaś odległość, może być nawet 5 metrów dla pieszych. Nie wolno i już! Wyjątek stanowi tabliczka pod znakiem: Nie dotyczy chodnika. Jeżeli ten funkcjonariusz zechce sprawę przedyskutować, to chętnie służę odpowiednimi wyrokami w tej sprawie. Tak wygląda więc nasze miasto, jakich ma przedstawicieli!

 • Link do komentarza Piotr Fischer czwartek, 15 lutego 2018 12:12 napisane przez Piotr Fischer

  Szanowni Państwo - jednoznacznie popieram EagleEye.
  STRAŻ MIEJSKA w GNIEŹNIE DO LIKWIDACJI
  Zamiast emerytów policyjnych ( Pan Prezydent wydał bezprawne polecenie ustne, aby w placówkach oświatowych żadni emeryci nie pracowali - mimo faktu, że emerytura konserwatora, woźnego, kucharki, sprzątaczki jest dużo niższa niż emerytura policjanta - jak zwykle są równi i równiejsi ) część zaoszczędzonych środków możnaby przeznaczyć na zwiększenie etatów dla fachowców ( chyba ) z Policji, a nie utrzymywać amatorów ze Straży Miejskiej, którzy w większości potrafią tylko dawać mandaty za byle g.... obywatelom Naszego Miasta.
  P.S. Panie Budasz, Pan się nie boi, niecałe miasto za Panem stoi - Tomasz Budasz, Michał Powałowski, Marian Pokładcki, Michał Glejzer muszą odejść.

 • Link do komentarza EagleEye czwartek, 15 lutego 2018 10:55 napisane przez EagleEye

  Nwm dlaczego w moim poprzednim wpisie bylo tyle literówek za które przepraszam. Mnie najbardziej rozbawiła odpowiedz byłego funkcjonarjusza policji a obecnie zastępcy komendanta SM gdzie po okazanym zdjeciu auta zaparkowsnego na ul. Chrobrego przed jednym z dyskontów drogeryjnych ( wszyscy wiedza o jaki sklep chodz) rzeczony wyźej pan stwierdził iź nie ma tam znaku zakazu a do tego jest zachowana przepisowa odleglość pozostawiona dla pieszych. Czyli ogólnie to co nie jest zakazane według tego pana jest nnakazan a nowy chodnik z podatków moźe być zanieczyszczany olejami ciekacymi z pojazdów tam parkujących.Zajebiste podejście ma SM i teraz wiemy dlaczego kiedyś było napisane w jednym z artykułów iź po objeciu funkcji przez nowego komendanta zapanowal "spokój emocjonalny" w tej formacji. Ja proponuje aby kolejny kandydat na stanowisko Prezydenta Pierwszej Stolicy Polski miał jako priorytet w swoim programie zapisane "likwidacje" tej zbednej formacji w ilości 17 osób bo po co ta formacja jest się ja pytam. Owszem nie wszyscy straźnicy podchodzą do pelnionej funkcji tak samo ale kilkorgu widac iź cos sie pomyliło i emerytura z Policji ich nie zadowala finansowo i dostali posadki po .....

 • Link do komentarza Piotr Fischer czwartek, 15 lutego 2018 09:54 napisane przez Piotr Fischer

  Szanowni Państwo - w nawiązaniu do odbytego spotkania należy stwierdzić, iż jego sedno znakomicie ujął Pan Redaktor Wichniewicz pisząc, że Problemy znikają, by powrócić w innym miejscu. Mieszkańcom centrum się nie dziwię ( chodzi o ilość ) - Pan Prezydent niewiele wie o ich problemach ( podobnie jak o prawie oświatowym ). Wystarczyłoby tylko od czasu do czasu przespacerować się centralnymi ulicami naszego miasta i być może wiedza byłaby większa - ale może jak zwykle wymagam zbyt dużo ( Pan Prezydent ma ważniejsze sprawy na głowie np. rozmowa z radcami prawnymi Urzędu, którzy nie odróżniają artykułów od paragrafów ). Kolejny problem nierozwiązany, to sprawa, o której niby wszyscy wiedzą, ale nikt ( Prezydent ) nie chce podjąć decyzji - instalacja wod-kan na ulicy Chrobrego ( i nie tylko ) pamięta czasy cesarza Wilhelma, no ale przecież nie można byłoby zrobić jej uroczystego otwarcia w roku wyborczym ( wyobrażacie Państwo sobie Pana Prezydenta nurkującego w kasku na głowie i maseczką na twarzy ileś metrów pod ziemią , a gdzie flesze i kamery ). Jak widać zatem pomarańczowo-czerwona koalicja robi wszystko, aby odepchnąć od siebie trudne tematy.
  P.S. Panie Budasz, Pan się nie boi, niecałe Gniezno za Panem stoi - Tomasz Budasz, Michał Powałowski, Marian Pokładecki i Michał Glejzer muszą odejść.

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 15 lutego 2018 09:49 napisane przez mieszkaniec

  Po co i w jakim celu organizowane sa tego typu spotkania, ktore w ogole nie interesuja mieszkancow? Kilka emerytek i caly sztab dzialaczy spotyka sie chyba tylko dla własnego lansu, bo nie wierzę w jakąkolwiek poprawę tych omawianych problemów. Auta nadal będa parkowały na zakazach, parkingi z taką dumą budowane przez prezydenta bedą zajete przez lokalnych mieszkanców i nie będą służyły celom, co do ktorych rzekomo je pobudowano, nadal ulice i chodniki będą nie sprzatane i tak wyglada nasze miasto po 4 latach rządow PO wspieranej dzielnie przez aktywistów SLD.

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 14 lutego 2018 20:44 napisane przez Mieszkaniec

  cyt. Mniejszością są kwestie niewłaściwego parkowania TO SZKODA bo to wielki problem !!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Link do komentarza Bobi środa, 14 lutego 2018 20:41 napisane przez Bobi

  Kierowca masz rację na ul. Kościuszki nie da się normalnie jeździć. Tam powinna być ciągła linia.

 • Link do komentarza elektorat środa, 14 lutego 2018 16:52 napisane przez elektorat

  Takie spotkanie to farsa, a nie rozmowa z mieszkańcami. Jeżeli prezydent musi na takich imprezach dowiadywac sie o tym, że nie są sprzątane kratki sciekowe, że jest balagan w centrum (!) miasta, że notorycznie nieprzepisowo parkuja samochody w miescie, że samochody zajmują całe doby miejsca na parkingach, a chorzy czy odwiedzajacy szpital nie maja gdzie zaparkowac, to ja sie pytam: czy ten prezydent jest jeszcze gospodarzem miasta, czy politrukiem postawionym przez swoją partię dla blizej nam nieeznanych celów? Funkcja prezydenta miasta jest funkcją służebną wobec mieszkańców, ale skoro wybraniec jej nie realizuje, to znaczy, że calkowicie rozmija się z elektoratem.

 • Link do komentarza Wektor środa, 14 lutego 2018 11:15 napisane przez Wektor

  Cała działalność tej rady to tani lans dwójki działaczy z SLD i PO. Tych z pierwszego zdjęcia od lewej
  Proszę mi odpowiedzieć na pytanie ile ta przewodnicząca, ile razy którykolwiek radny odbyli dyżur dla mieszkańców. Telefonicznie nie można też nic zgłosić. Spróbujcie.
  Ale za to finansuje z dotacji miejskiej imprezy na których laszczy się SLD i Stowarzyszenie "Młodych" Wielkopolan. Jak widzę tow. Dolaciński też był. Ciekawe po co ? Fotkę przed wyborami strzelić ?
  Wniosek - jest to nieformalna przybudówka SLD i trochę PO

 • Link do komentarza EagleEye środa, 14 lutego 2018 11:03 napisane przez EagleEye

  Morał z wczorajszego spotkania jest taki ze SM ma qazniejsze cele anieźeli te ktore sugerują mueszkańcy. Nie omueszkałem teź odnieść wraźenia iz całe spotkanie bylo zaaranźowane i niektorym osoba bardzo sie spieszyło (wiadomo wszak byl koncert jednej z pań o ktorej w zadnych mediach nic nie słychać). Po drugie odnioslem tez wraźenie z wypowiedzi pana z SN (kiedyś Policjanta) iz przepisy o ruchu drogowym mozna w Pierwszej Stolicy Polski łamać a beneficjentami wykazywanych przez monitoring miejski wykroczeń nie jest UM a Sjarb Państwa. (kto był wie o czym pisze). Ogolnie rewelacyjne spotkanie przedwyborcze. Jestem tak ukontentowany tym spotkaniem ze nie mam złudzen iz jest tak jak bylo i bedzie tak jak jest :-) Co do panow dzielnicowych nie mam zadnych uwag gdyz oni wykonuja to na co pozwala im pełniona funkcja funkcjonariusza Policji. Co do ilości mieszkancow powiem tak redaktor juz to ujoł w swoim artykule

 • Link do komentarza Tobi środa, 14 lutego 2018 10:41 napisane przez Tobi

  Co to za mumia po prawicy? Odpłynął!

 • Link do komentarza Kierowca środa, 14 lutego 2018 10:13 napisane przez Kierowca

  Na Krajowej Mapie Zagrożeń zaznaczony jest odcinek ul. Kościuszki gdzie notorycznie kierowcy jadący pasem na wprost w kierunku ul. Dalkoskiej wymuszają pierwszeństwo i zajeżdżają drogę poprawnie jadącym i z szacunku do innych stoją w korku. Kiedy Ktoś się danym tematem zajmie ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane