piątek, 12 stycznia 2018 14:58

Wielkopolska Izba Gospodarcza chce wspierać przedsiębiorców

 
Wielkopolska Izba Gospodarcza chce wspierać przedsiębiorców fot. Rafał Wichniewicz

Przedstawiciele WIG, która istnieje już od pół roku, przedstawili podjęte w tym czasie działania, mające na celu rozwijać tę organizację oraz pomagające przedsiębiorcom w realizowanych działaniach inwestycyjnych. 

Wielkopolska Izba Gospodarcza z siedzibą w Gnieźnie została powołana do życia 22 czerwca 2017 roku na mocy uchwały Zebrania Założycielskiego - w akcie tym uczestniczyło 61 przedsiębiorców, działających na terenie Wielkopolski. Założenia tej organizacji przybliżyli w miniony piątek przedstawiciele WIG: - Wielkopolska Izba Gospodarcza zrzesza na zasadach dobrowolności przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie Wielkopolski, w tym także Gniezna. Na chwilę obecną Izba zrzesza 78 przedsiębiorców - są wśród nich firmy produkcyjne, handlowe oraz usługowe, które działają m.in. w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej, odzieżowej, węglowej, rolniczej, energetycznej itp. Naszym celem jest m.in. tworzenie warunków rozwoju życia gospodarczego, wspieranie inicjatyw naszych członków oraz samorządu terytorialnego, a także prowadzenie aktywizacji eksportu i działalności promocyjnej oraz usługowej - mówił Henryk Bartkowski, prezes Izby.

Przez ostatnie pół roku działalności WIG podjęła się już szeregu działań: - Do największych sukcesów, które są realizacją założeń programowych, zaliczyć należy podpisanie bardzo ważnego dla nas dokumentu w postaci listu intencyjnego o współpracy między Gminą Łubowo. Ten dokument daje możliwość współpracy gospodarczej i jest to przede wszystkim dokument stanowiący początek wspomagania Gminy Łubowo w zakresie pozyskiwania potencjalnych inwestorów, chcących zainwestować w ramach terenów położonych na jej terenie - przyznał Karol Sikorski, wiceprezes Izby. Jak dodał, drugim porozumieniem było podpisanie porozumienia z Cechem Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości, przy którym funkcjonuje Cechowa Szkoła Rzemieślnicza: - To reakcja samorządu gospodarczego, reprezentowanego m.in. przez naszą Izbę na największe bolączki przedsiębiorczości w Polsce. Lokalnie odczuwa to wiele firm, a myślę tu o braku pracowników. W tym zakresie Izba podejmuje od kilku miesięcy intensywne działania, aby pomagać firmom lokalnym w pozyskiwaniu pracowników z Białorusi czy Ukrainy - mówił Karol Sikorski. Jak przyznał jednak, porozumienie z Cechem służyć ma rozwojowi szkolnictwa zawodowego w regionie. 

Ponadto przy WIG powstał m.in. Sąd Arbitrażowy oraz Centrum Mediacji Gospodarczej, które ułatwiają prowadzenie spraw cywilnych i gospodarczych w sytuacji wystąpienia sporów w firmach. Ponadto podpisano 20 umów partnerskich, na mocy których WIG wynegocjowała dla swoich członków preferencyjne ceny oraz rabaty w zakresie sprzedaży różnych usług czy towarów. 

Wracając do tematu porozumienia, wójt Gminy Łubowo Andrzej Łozowski przyznał: - Jest to bardzo ważną rzeczą, gdyż strefa jest bardzo rozwojowa i grunty, które się na niej znajdują, dochodzą do nawet 300 ha gruntu. Są to grunty 5 i 6 klasy, a więc po zagospodarowaniu obecnie zaplanowanej podstrefy, planujemy te tereny dalej powiększać - mówił samorządowiec i jak dodał, obecnie większym problemem nie jest brak miejsc pracy, ale brak rąk do jej wykonywania. To skłania ku temu, że na rynku inwestycyjnym liczyć należy na innowacje: - Szanse mają nieduże przedsiębiorstwa, a więc małe zakłady krajowe lub zagraniczne, gdzie będą wprowadzane różnego rodzaju innowacje i to nas interesuje. Nawet założenia, które przyjęliśmy w projekcie i które narzucał Urząd Marszałkowski, przewidywał iż mogą tam być lokalizowane firmy do 200 pracowników - przyznał Andrzej Łozowski.

- Obecnie zatrudniamy około 600 osób, jako jedna z większych firm w Gnieźnie i cieszę się, że powstała Izba, która pozwala zrzeszyć przedsiębiorców. Pomagamy w tym i uczestniczymy dlatego iż mamy nadzieję, że dzięki temu przedsiębiorcy zaczną być szanowani, a nie traktowani jako złodzieje dlatego, że jeździmy lepszymi samochodami. Zatrudniamy ludzi i płacimy podatki, a wszyscy muszą zrozumieć, że z tych podatków wszyscy żyją. U nas większość społeczeństwa jeszcze tego nie rozumie i nie szanuje, a naszym celem jest by dzięki Izbie się jednoczyć i wspólnie działać, rozwijać i doradzać - przyznał Janusz Borzych, prezes firmy Jeremias.

W najbliższym czasie WIG planuje podjąć działania m.in. przy negocjowaniu oraz zawieraniu dalszych umów partnerskich, przewidujących preferencyjne ceny oraz rabaty dla swoich członków, a także promowanie towarów oferowanych przez nie u innych firm, planujących inwestowanie na terenie Wielkopolski. Poza tym w projekcie jest także nawiązanie współpracy z samorządem gospodarczym w Niemczech oraz Francji, a także organizowanie specjalistycznych szkoleń m.in. dla pracodawców.

4 komentarzy

 • Link do komentarza drwal niedziela, 14 stycznia 2018 11:36 napisane przez drwal

  kolejne towarzystwo wzajemnej adoracji!! nic tylko wyciąga rękę po kasę, pełno takich ustrojstw branżowych, regionalnych, ogólnopolskich, drodzy przedsiębiorcy nie dawajcie się nabrać....

 • Link do komentarza Pracodawca sobota, 13 stycznia 2018 18:24 napisane przez Pracodawca

  Serio ? Sukces tej grupy prezesów od brania kasy za nic to pozyskanie pracowników z Ukrainy i Białorusi. To tak jakby Tusk powiedział, ze jego sukces to sprowadzenie uchodźców do Europy. Sorry, ale takie organizacje to kojarzą mnie się tylko z wyciąganiem kasy z budżetów gmin. Aby przyciągnąć inwestorów to trzeba inwestować w edukację. Kierunki studiów i szkół ponadgimnazjalnych które mają wpływ na dzisiejsze czasy. A u nas co Milenium z pedagogiką ? Nie zapominajmy też o grupie ludzi, którym wcale się nie chce pracować i uczyć.

 • Link do komentarza szperacz sobota, 13 stycznia 2018 11:35 napisane przez szperacz

  @ przedsiębiorca - Zgadzam się z Panem w 100 %. Ten twór jest powołany sobie a muzom. Podaje link do liczby rożnych Izb na terenie samej Wielkopolski i każdy kto chce znajdzie tam swoje miejsce. Po co powołano kolejną |zbę wiedza chyba sami panowie za tym biurkiem, bo tej nawet nie ma w tym spisie!
  http://www.poznan.pl/mim/main/izby-gospodarcze-i-inne-organizacje,poi,151,10/

 • Link do komentarza przedsiębiorca piątek, 12 stycznia 2018 23:41 napisane przez przedsiębiorca

  Takich różnych Izb, także resortowych w Polsce jest wiele. I jest to sposób na wyciąganie kasy od mniej kumatych przedsiębiorców. Nazwa szumna, pomoc żadna. Niektórym "przedsiębiorcom" taka przynależność nawet imponuje. Takie Izby często wydają jakieś certyfikaty, które można sobie w biurze powiesić na ścianie, ale które o niczym nie świadczą. Często przyjmuje się, jak leci ,nawet bez sprawdzenia wiarygodności firmy. Ważne, by płaciła niemałe składki. A jak sam przedsiębiorca nie pomoże sobie w kłopotach, to na taką Izbę na pewno liczyć nie może. Wiem coś o tym. Izba Gospodarcza to taki inny rodzaj dawnego cechu z tą różnicą, ze cech naprawdę zrzeszał fachowców i był pomocą dla swoich członków.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane