poniedziałek, 08 stycznia 2018 10:24

Rok działalności gnieźnieńskiego Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych

  mn
Rok działalności gnieźnieńskiego Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych zdjęcie nadesłane

Działająca w Gnieźnie tytułowa organizacja, przez miniony rok zrealizowała kilka spotkań oraz projekty, związane z promocją języka polskiego i historii kraju za granicą, a u siebie - pokazując m.in. metody nauczania w szkołach polonijnych.

W wigilię święta Trzech Króli  wspólne  w  towarzystwie prezydenta Tomasza Budasza, wiceprezydenta Michała Powałowskiego, członków i sympatyków Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych, podsumowano miniony rok działalności. Uroczystość odbyła się w gościnnym Przedszkolu Nr 6 „Polne Kwiaty”, którego dyrektorem jest Mariola Ilnicka, wiceprezes klubu. 

- Inspiracją do powstania klubu był mój wylot do USA na zaproszenie Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce. Jestem bardzo wdzięczna zarządowi i nauczycielom polonijnym za gościnę i możliwość prowadzenia zajęć w szkołach oraz tzw koleżeńską „wizytację” ich  placówek. Praca polonijnych nauczycieli to wielki patriotyzm i wolontariat ku chwale ojczyzny.  Po powrocie przy pomocy moich koleżanek i kolegów nauczycieli powstał nasz Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych. Wspieramy nauczycieli polonijnych oraz promujemy Gniezno i Polskę - mówi Małgorzata Tomczak, emerytowana nauczycielka i prezes KNPP.

Spotkanie składało się z 3 części - warsztatów edukacyjnych na temat „Jasełka – super lekcją wychowawczą” , poprzedzonych Jasełkami, przygotowanymi pod okiem wychowawczyń, a po wszystkim przyszedł czas na tort i wymianę doświadczeń oraz pomysłów na dalsze lata czyli tzw. spotkanie integracyjne.

- Nikt nie ma wątpliwości,  że jasełka to super lekcja wychowawcza – zawsze jest motto i przesłanie dotyczące pokoju na świecie, tolerancji, dobroci i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Jasełka międzykontynentalne mają nam uświadomić fakt, że niezależnie skąd pochodzimy, na którym kontynencie mieszkamy czy to w Europie,  Azji , Afryce , Ameryce czy Australii - każdy czeka na swój sposób na przyjście Jezusa. To poprzez jego obecność w sercach ludzi, możemy uchronić świat od wojen, przemocy i głodu. Dzięki otwartemu sercu i ludziom dobrej woli możemy dostrzec  potrzebującego   człowieka i podać mu pomocną dłoń, aby świat był lepszy - podsumowała Małgorzata Tomczak, odnosząc się do wyjątkowego spektaklu, przygotowanego przez podopiecznych przedszkola.

W trakcie spotkania odczytano także list nadesłany od Elżbiety Berkowicz z Chicago, a prezydent Tomasz Budasz wręczył obraz oraz okolicznościowy list z gratulacjami. 

3 komentarzy

  • Link do komentarza urzędas sobota, 13 stycznia 2018 10:14 napisane przez urzędas

    Jest w Polsce wolność wbrew temu, o czym wyje totalna opozycja z niejaką Różą z Europarlamentu na czele. Każdy ma prawo do zrzeszania się i tworzenia różnych nawet najbardziej dziwacznych stowarzyszeń. Zastanawiać sie tylko należy nad celowoscią takich zgromadzeń i wynikajacych z ich działalności konkretnych owocow dla członków. Bo jeżeli to ma byc tylko sztuka dla sztuki, no to czy nie szkoda cennego czasu obu stron?

  • Link do komentarza nauczyciel piątek, 12 stycznia 2018 23:57 napisane przez nauczyciel

    Po co tworzyć nowe organizacje, skoro istnieje prężny ośrodek zrzeszający nauczycieli polonijnych przy Stowarzyszeniu Wspólnota Polska? No, może dla własnej lokalnej chwały? I co to daje tym nauczycielom? Spotkania towarzyskie i tyle. No, ale prezydent musi się wszędzie pokazywać, choć powinien raczej wybierać spotkania o właściwej randze.

  • Link do komentarza edukacja poniedziałek, 08 stycznia 2018 10:48 napisane przez edukacja

    Ilu było tych nauczycieli polonijnych? Bo ze zdjęcia wynika, ze coś nie bardzo?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane