sobota, 06 stycznia 2018 14:48

Trzej królowie przybyli do Gniezna - towarzyszyły im tłumy gnieźnian

 
Trzej królowie przybyli do Gniezna - towarzyszyły im tłumy gnieźnian fot. Rafał Wichniewicz

Po raz szósty ulicami Gniezna przemaszerował Orszak Trzech Króli - w tym wspólnym świętowaniu tradycyjnie uczestniczyły tłumy mieszkańców Grodu Lecha.

W tym roku pogoda uczestnikom orszaku bardzo dopisała, szczególnie że co roku aura zaskakuje wszystkich (w ubiegłym roku był silny mróz). Nic więc dziwnego, że na plac za III Liceum Ogólnokształcącym oraz wzdłuż ulicy Chrobrego ustawiły się tłumy mieszkańców Gniezna, chcących wspólnie świętować i kolędować wraz z trzema królami, którzy przybyli do Pierwszej Stolicy Polski. W kilka minut po godzinie 13:00 wszyscy ruszyli w kierunku Wzgórza Lecha, a po drodze dwa razy zatrzymali się, by włączyć do swojego orszaku gości. Przy kościele garnizonowym byli to trzej prymasi - kardynał Edmund Dalbor, kardynał August Hlond oraz kardynał Stefan Wyszyński, którzy są ściśle związani z najnowszą historią Polski i po stronie duchowieństwa stali się symbolami odzyskiwania niepodległości przez nasz kraj.

Następnie wszyscy udali się na Rynek, gdzie Teatr DAR z Bydgoszczy przedstawił krótką pantomimę, a następnie głos skierowany do zgromadzonych zabrali trzej kolejni goście orszaku - abp Wojciech Polak Prymas Polski, prezydent Tomasz Budasz oraz starosta Beata Tarczyńska. 

W dalszej części orszak wraz z królami, którzy już zeszli z koni, ale którym towarzyszyły prawdziwe alpaki, doszli na Wzgórze Lecha, gdzie złożyli dary u stóp Świętej Rodziny. Tam wszyscy także odśpiewali wspólnie kolędy, a abp Wojciech Polak udzielił błogosławieństwa na zakończenie orszaku. 

Zapraszamy także do obejrzenia zdjęć gnieźnian na tegorocznym Orszaku Trzech Króli: zobacz więcej.

10 komentarzy

 • Link do komentarza Wiesław poniedziałek, 08 stycznia 2018 10:56 napisane przez Wiesław

  Ludzie doskonale wiedzą, po co są takie orszaki i wbrew temu, co pisze niejaki Stefan, Polacy w swej większości są dobrze rozwinięci i nie musi pan się martwić o ich poziom intelektualny. Bardziej panu przydałaby się lekcja historii no i grzeczności, bo pisać takie rzeczy, to nie jest ani elegancko, ani mądrze.

 • Link do komentarza Marek Z. poniedziałek, 08 stycznia 2018 10:42 napisane przez Marek Z.

  To impreza dla całych rodzin . A przede wszystkim dla naszych dzieci i wnuków. Każde dziecko chce być choć przez chwilę w swoim życiu królem i chce mieć koroną na swojej głowie !! I to się w 100 % udało. Serdeczne podziękowania dla młodych organizatorów i prowadzących
  oraz dla Pana Boga za piękną, słoneczną pogodę

 • Link do komentarza Stefan poniedziałek, 08 stycznia 2018 10:06 napisane przez Stefan

  Nasuwają się zasadnicze pytania - czy ludzie wiedzą po co przyszli na ten orszak? Kto jest głównym bohaterem tego całego wydarzenia ? Czy osiągnęli cel marszu i spotkali się z tym bohaterem i faktycznie oddali mu należny hołd? itp.

 • Link do komentarza Gnieźniak niedziela, 07 stycznia 2018 20:42 napisane przez Gnieźniak

  Chciałem wzbudzić trochę kontrowersji i udało się! Zmusić niektórych do przemyśleń. Jak miłosierdzie chrześcijańskie jest realizowane w praktyce, w tym naszym kraju. Co mówi Papież, Prymas, niektórzy księża...A co mówią tzw. wierni. No ok. Nikogo urazić nie zamierzałem.
  PS. Do wilka: hm, tylko pogarda, a ja nie nadstawię 2 policzka, tylko jak w Starym Testamencie:oko za oko...Takiś dumny??? Jednak Niemiec rację miał. Widział gdzie psychiatryk budować! Słychać wycie?Znakomicie!

 • Link do komentarza Mieszkaniec niedziela, 07 stycznia 2018 15:36 napisane przez Mieszkaniec

  Popieram Gnieźniaka

 • Link do komentarza Gnieźniak niedziela, 07 stycznia 2018 14:38 napisane przez Gnieźniak

  Z przodu krzyżyczek, a z tyłu scyzoryczek.

 • Link do komentarza Jam_Jest niedziela, 07 stycznia 2018 10:25 napisane przez Jam_Jest

  Cóż, jeszcze jeden powód do zamącenia umysłów ślepej wiary. Stroje, konie, wypożyczone zwierzęta, i maszerująca rzesza "wiernych," mocno "wierząca" w tak nic nieoddające wierności przedstawienie.

  Wielbłądy zamienione na konie, trzy — nastolatki niosące prawdopodobnie złoto, mirrę i kadzidło, w tle tu i ówdzie wszędobylskie reklamy, przebijające się w pochodzie. Jednym słowem — tradycja ponad wszystko. Nie mam nic przeciwko tym, którzy chcą brać udział w tych swoich jasełkach, ale dlaczego, nie dba się o szczegóły, jak już coś takiego się robi? To by świadczyło o jednym, iż organizatorom, nie chodziło o prawdę, o to, by oddać wiernie atmosferę tamtego wydarzenia, o ile coś takiego w ogóle miało miejsce, ale chyba tylko o to, aby zebrać jak najwięcej tych, co pójdą w tym pochodzie ku zatraceniu się w ich wierze.

  @:uczestnik orszaku:
  ************************
  Ty co prawda Jezusem nie jesteś i daleko tobie do miłosierdzia, jakim kierował się Jezus,ale Gnieźniak - zdaje się rozumie co to miłość człowieka do człowieka, nawet......... gdyby był niewierzący i to jest świadome, czego o twojej świadomości nie mogę powiedzieć

 • Link do komentarza wilk niedziela, 07 stycznia 2018 02:29 napisane przez wilk

  Gnieźniak to człowiek też napływowy w naszym mieście.......jeszcze pewno onuce po dziadku przechowuje z walonkami w piwnicy ......

 • Link do komentarza uczestnik orszaku sobota, 06 stycznia 2018 23:49 napisane przez uczestnik orszaku

  Gnieźniaku, mącicielu, a co do Orszaku Trzech Króli mają dzieci z Syrii? Chcesz przyjąć, masz taką niepohamowaną ochotę pomocy, to zgłoś swoją wolę do odpowiednich władz, a nie zaśmiecaj swoimi bzdurnymi komentarzami portalu.

 • Link do komentarza Gnieźniak sobota, 06 stycznia 2018 16:27 napisane przez Gnieźniak

  A dzieci z Syrii przyjmą na leczenie??? Czy tylko jasełka i gusła w głowach???

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane