czwartek, 30 listopada 2017 15:33

ITD wycofała dwa autobusy MPK z regularnego kursu!

 
ITD wycofała dwa autobusy MPK z regularnego kursu! źródło: WITD Poznań

W miniony wtorek Inspekcja Transportu Drogowego w Poznaniu, dokonała kontroli dwóch autobusów, należących do MPK w Gnieźnie. Oba zostały wycofane z kursu.

Jak wynika z naszych informacji, sytuacja miała miejsce we wtorek 28 listopada na pętli przy ul. Poznańskiej. Inspektorzy z wielkopolskiego oddziału ITD zatrzymali do kontroli dwa autobusy, należące do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Gnieźnie. Jak się okazało, w jednym autobusie stwierdzono podłączenie emulatora AdBlue, a drugi z pojazdów nie miał aktualnych badań technicznych.

Jak informuje oficjalnie ITD, pierwszy autobus, pomimo takiego obowiązku, nie został całkowicie wyposażony w system oczyszczania spalin: - Zdemontowano w nim pompę od AdBlue. System ten ma na celu rozłożenie szkodliwych dla środowiska tlenków azotu. W zamian tego systemu została zamontowana specjalna instalacja elektryczna, emitująca dla komputera silnika komunikat o prawidłowości działania systemu oczyszczania spalin. Inspektorzy dokonali analizy zadymienia spalin, a wynik potwierdził, że autobus przekroczył homologowaną dopuszczalną wartość zadymienia. Za powyższe nieprawidłowości nałożono mandat karny na osobę zarządzającą transportem przedsiębiorstwa oraz zatrzymano dowód rejestracyjny autobusu - informuje ITD w Poznaniu.

W drugim przypadku kontrolowanego autobusu, stwierdzono brak wymaganego wpisu w dowodzie rejestracyjnym o przeprowadzeniu niezbędnego badania technicznego pojazdu. W tym przypadku również zatrzymano dowód rejestracyjny. W obu przypadkach mowa jest o autobusach marki Solaris, które znajdują się taborze MPK od 2012 roku. 

Powyższa sytuacja pokazuje, że gnieźnieński MPK boryka się już nie tylko z problemami kadrowymi, ale także technicznymi. Sytuacja związana z zamontowaniem urządzenia związanego z emisją spalin o tyle może zaskakiwać, że w ostatnim czasie spółka dokonała zamówienia na 12 nowych autobusów. Głównym priorytetem w przetargu był przede wszystkim aspekt ekologiczny przy emisji zanieczyszczeń. 


(aktualizacja 1 grudnia) Do powyższej sprawy odniosła się spółka MPK Gniezno:

28 listopada br. ITD dokonała kontroli dwóch eksploatowanych przez MPK autobusów marki Solaris. W jednym z kontrolowanych autobusów inspektorzy stwierdzili zdemontowaną pompę AdBlue. Pompa ta wcześniej uległa awarii a nowa pompa była już zamówiona w serwisie. Dostawa nowej pompy nastąpiła tego samego dnia tj. 28 listopada i została niezwłocznie zamontowana w pojeździe. Podczas kontroli stwierdzono przekroczenie wartości emisji o 10% ale jedynie w stosunku do restrykcyjnej wartości homologacyjnej EURO 5; jednakże wartość ta była i tak znacznie niższa niż dopuszczalna przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym (31,3 % dopuszczalnej normy), tym samym niższa także od emisji większości autobusów innych przewoźników na terenie Miasta Gniezna. Nie istniało żadne ryzyko emisji spalin powyżej dopuszczalnych prawem norm stąd autobus był dopuszczony do ruchu.

Drugi z kontrolowanych autobusów był w pełni sprawny, wymagane badanie techniczne zostało w nim wykonane w określonym przepisami terminie. Inspektorzy zatrzymali w tym pojeździe dowód rejestracyjny wyłącznie z powodu wyczerpania miejsca na wpisy o pozytywnym badaniu technicznym. Autobus posiadał aktualne badania techniczne, a zaświadczenie o wykonanym badaniu z wynikiem pozytywnym było załączone do dowodu rejestracyjnego.

MPK sp. z o.o. w Gnieźnie nie boryka się obecnie z żadnymi problemami technicznymi, realizuje zaplanowane kursy, a sprawność techniczna taboru jest na właściwym poziomie.

źródło także: WITD Poznań

25 komentarzy

 • Link do komentarza Renata piątek, 01 grudnia 2017 12:08 napisane przez Renata

  Podobno dla tej pani szykuje się mała rekonstrukcja w urzędzie. Poczekamy, zobaczymy.............. i wytkniemy komu trzeba i kiedy będzie na to stosowna okazja. No, chyba, że plotka okaże się nieprawdziwa?

 • Link do komentarza Mimoza piątek, 01 grudnia 2017 10:33 napisane przez Mimoza

  Bobhaus jest manipulatorem i podejrzewa spisek. To takie charakterystyczne dla PO.

 • Link do komentarza O.K. do bobhaus piątek, 01 grudnia 2017 10:25 napisane przez O.K. do bobhaus

  Nie ma co zrzucać winy na wybory.
  Bo nie w tym jest problem, że ktoś zgłosił do ITD autobusy (a chwała mu za to), tylko w tym, że spółka miejska świadomie truje mieszkańców. I jeszcze wykonuje przewozy taborem bez przeglądów.

  Z jednej strony PR-owe kampanie programu KAWKA, wiaderka straży miejskiej, PEC informujący jak to są biedni, że muszą się modernizować i dostosowywać do niższych norm emisji dwutlenku węgla (i przez to podnosić opłaty). I to wszystko dla dobra i zdrowia społeczeństwa.

  A z drugiej strony cała ta szopka z MPK, które z tygodnia na tydzień mocno pikuje w dół.

 • Link do komentarza Peteros piątek, 01 grudnia 2017 10:06 napisane przez Peteros

  Większość autobusów w MPK nie powinna przejść przeglądu technicznego, ratuje ich tylko to że posiadają własną stacje diagnostyczną i zrobienie przeglądu to dla nich żaden problem. ITD powinno bardziej sprawdzać gnieźnieńskie autobusy bo jadąc za niektórymi osobówką czuć i widać że pomiar spalin był mierzony 10 lat temu.
  Choć może w ten sposób prezydent wraz z prezesem MPK chcą wytruć mieszkańców aby im w prowadzeniu władzy nie przeszkadzali.

 • Link do komentarza hahahahahahaha piątek, 01 grudnia 2017 09:46 napisane przez hahahahahahaha

  do bobhaus - masz rację , szczególnie to ostatnie odwoływanie kursów autobusów przez MPK . Ale może się mylę i może to tajne służby ITD odwoływały te kursy ?

 • Link do komentarza ot co piątek, 01 grudnia 2017 09:38 napisane przez ot co

  Bobhausie, czas najwyższy zaprowadzić porządek , pozbyć się zagrożeń dla życia i zdrowia obywateli. POprzednicy mieli swoje 5 minut ( 8 lat ) i co zrobili w tej sprawie , jakie podjęli działania by nie truły nas autobusy miejskie, by zajezdnia nie wyglądała jak dawny PGR ? Budasz jak taki dobry to niech zwolni opłaconych pomagierów i niech sam działa jak za prezesury MPK , tylko żeby się nie było że miasto będzie wyglądało jako to MPK

 • Link do komentarza obserwator życia politycznego piątek, 01 grudnia 2017 09:24 napisane przez obserwator życia politycznego

  SLD jeszcze jako PZPR było wszechwładną władzą, której nikt nie podskoczył. PO jest zdolną uczennicą tamtej partii. Osiągnąwszy władzę sądzili, że nikt i nic im nie podskoczy. W centrali widać, jak się miotają po utracie władzy państwowej. Nie omieszkują się nawet donosić obcym na swoich. Natomiast układy lokalne są niezwykle trudne do rozłupania. To niczym orzechy w twardej skorupie, którzy dbają tylko o własne interesy swoich wiernych zwolenników i koalicyjnych sympatyków, a społeczeństwu dają piach z leżakami na wybrukowanym rynku, wątpliwej urody choinki, trochę widocznych zewnętrznych remontów nie zagłebiając się w istotę spraw ważnych. Wizerunek ich wybrańców jest najważniejszym celem, bo przecież głupi lud to zawsze kupi. Ciekawe, jaką fuchę otrzyma niebawem ich wierna, ale mierna sympatyczka po utracie funkcji? To będzie pewien sprawdzian wiarygodności PO.

 • Link do komentarza bobhaus piątek, 01 grudnia 2017 09:22 napisane przez bobhaus

  Kampania wyborcza do samorzadów się zaczyna.. Teraz będzie paraliżowanie komunikacji miejskiej wszędzie tam gdzie są ludzie wybrani z poręczenia PO.. Za chwile rozleje sie to po całym kraju.. Albo już jest tylko że lokalne media piszą.... A kiedy Urząd Dozoru Kolejowego jak i inne kolejowe instytucje zaczną wyłączać całe składy złomu wagonowego IC czy innych z ruchu po torach???..

 • Link do komentarza pytania piątek, 01 grudnia 2017 09:01 napisane przez pytania

  To jasne że to samo się nie zrobiło tylko ktoś coś zrobił i autobus zaczął nas truć. Dlaczego tak zrobiono ? Wygląda że ktoś coś chciał zaoszczędzić. Czy zaoszczędzić chciał kierowca ? Wątpliwe. Czyj jest autobus ? Wygląda że należy do spółki miejskiej . Co na to organ założycielski, co na to nadzór ? Co na to magistrat, prezydent, wydział ochrony środowiska, straż miejska ?

 • Link do komentarza pasażer piątek, 01 grudnia 2017 08:39 napisane przez pasażer

  Sprawa wydaje się być dość prosta. Na wniosek pasażerów policja może skontrolować stan techniczny autobusów i dlatego korzystajmy z tego prawa i wzywajmy policję do kontrolowania stanu technicznego autobusów MPK

 • Link do komentarza Edyta piątek, 01 grudnia 2017 07:58 napisane przez Edyta

  Tlenki azotu są wielokrotnie groźniejsze i bardziej szkodliwe od tlenku węgla. Eliminowanie systemu który w autobusie ma eliminować szkodliwe związki spalin , to jest świadome działanie w kierunku zatruwania środowiska . Do ośmiu lat więzienia grozi przedsiębiorcom za zanieczyszczanie powietrza art. 182 kk. Gdzie są działania organów ścigania w tej sprawie ?

 • Link do komentarza gnieźnianin piątek, 01 grudnia 2017 07:39 napisane przez gnieźnianin

  oczywiście że to gruba sprawa, to nie jest tak że kierowca zapomniał o dacie przeglądu, to kwestia nadzoru, no i oczywiście ta ingerencja w spaliny to powinna być sprawa prokuratorska bo nie wierzę żeby kierowca tak sam od siebie bo to przecież nie jego prywatny autobus i jaki by miał interes . tu potrzeba dokładnej kontroli bo największym zagrożeniem dla zdrowia jest trucie spalinami z ropniaka , takie zatruwanie może prowadzić do powstawiania nowotworów u ludzi. do tego zobaczcie co za hipokryzja , nas straszą jakimś wiaderkiem a tu w spółce miejskiej takie przegięcia o których nadzór musiał wiedzieć i ktoś musiał na to się zgodzić bo to wygląda że chciano na czymś zaoszczędzić

 • Link do komentarza Kupszcza piątek, 01 grudnia 2017 07:32 napisane przez Kupszcza

  Do klient. Calkowita racja. Nie zdziwiłbym się jak od rana w stacji MPK na gwałt od rana będą usuwać te emulatory czy jak je tam zwą. To mi trochę przypomina aferę Volkswagena. Ale zapewne prezes stwierdzi, że wszystko jest ok, a radnym, którzy zaczną zadawać niezręczne dla niego pytania odpowie, że można to znaleźć w BiP lub trzeba się zwrócić o dostęp do informacji publicznej do Inspekcji Transportu Drogowego. Raczej o zewnętrZnym audycje można zapomnieć. A jak nawet z Urzędu Marszalkowskiego byłby audyt to na moje jest niemiarodajny.

 • Link do komentarza klient czwartek, 30 listopada 2017 21:50 napisane przez klient

  To jak brak przeglądu można pięknie zawsze zganić na szeregowego pracownika tak zamontowanie emulatora to już świadome działanie. Nikt tego od tak nie montuje. Po pierwsze jest to dość kosztowne a poza tym wymaga ingerencji w elektronikę pojazdu i ktoś wyżej musiał to aprobować.
  Jeśli znaleziono jeden pojazd - kontroli trzeba by poddać resztę pojazdów...co by mieć przekonanie czy to wypadek przy pracy, czy coś grubszego nie jest na rzeczy? Bo plotki chodzą, że to wierzchołek góry lodowej...
  Żeby mieć pewność co do tego co się dzieje w tej spółce...trzeba powołać zarząd komisaryczny i przeprowadzić gruntowny audyt. Marzenie ściętej głowy

 • Link do komentarza jan czwartek, 30 listopada 2017 20:42 napisane przez jan

  Powinni zająć się autobusami PKS, bo strach na nie patrzeć, a nie wspomnę o podróżowaniu nimi... tragedia. Ceny biletów podwyższają, a komfort podróżowania się nie poprawia; wręcz przeciwnie.

 • Link do komentarza Zenon Laskowik czwartek, 30 listopada 2017 19:47 napisane przez Zenon Laskowik

  Hahaha ciekawe co powie teraz pan "Che Guevara"pewnie ze o niczym nie wiedziałem...miasto komuny i nepotyzmu.

 • Link do komentarza Dekiel czwartek, 30 listopada 2017 18:37 napisane przez Dekiel

  Zatroskany gościu wiaderko ma służyć do łapania spalin autobusowych?Gratulacje i złoty dekiel dla ciebie.

 • Link do komentarza Stefan czwartek, 30 listopada 2017 18:34 napisane przez Stefan

  Ciekawe, że MPK ma stację kontroli pojazdów, a ich autobusy nie mają badań technicznych...

 • Link do komentarza avalon czwartek, 30 listopada 2017 16:52 napisane przez avalon

  Niebawem okaże się, że ITD wjedzie już nie na pętle a na zajezdnie i Gniezno będzie musiało wynająć Mobilis albo inną firmę do obsługi linii...
  12 minibusow nie rozwiąże problemu bo potrzeba ich jeszcze około 30 sztuk i do tego przynajmniej połowa powinna mieć 12 metrów długości a nie 10 m.
  Poza tym, busy o których mowa w artykule były zakupione jako nowe zaledwie kilka lat temu i ITD zatrzymała dowody rejestracyjne... Świadczy to o tym, że MPK nie działa tak jak powinno. Co z tego że kupują 12 busów, jak za parę lat będą miały powycinane filtry czasie stałych lub będą jeździły bez przeglądu? W jakim stanie są autobusy kupowane jako używki? Te z lat 90-tych to już w ogóle chyba nie powinny być od dawna zarejestrowane...

  Nie chce w ten sposób stwierdzać, że obecne MPK jest złe a kiedyś było lepiej.
  Wręcz odwrotnie - dopiero od niedawna próbują to poskładać do kupy ale jak widać nie jest to proste po 30 latach zaniedbań...

 • Link do komentarza zatroskany czwartek, 30 listopada 2017 15:56 napisane przez zatroskany

  matko jedyna, co za dziadostwo, nie dość że w osobowych dizlach wycinają filtry to nawet w spółce miasta takie cuda. Przecież to jawne zagrożenie dla ludzi idących chodnikiem jak takie autobusy jadą obok. Nie dość że w innej spółce jakieś meble spalali to tutaj takie coś ? Ja się pytam gdzie jest ten Francuszkiewicz z cudownym wiadrem co muało zapobiegać truciu środowiska , czy jakoś tak ? Co na to wszystko ojciec miasta, przecież to jest działanie na szkodę mieszkańców miasta bo takie spaliny trują środowisko i są zagrożeniem dla ludzi i mogą powodować okropne choroby

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane