środa, 29 listopada 2017 14:17

Prezydent chwali się budżetem, którego radni jeszcze dobrze nie poznali

 
Prezydent chwali się budżetem, którego radni jeszcze dobrze nie poznali fot. Rafał Wichniewicz

Rok 2018 ma być najbardziej inwestycyjnym, ale jednocześnie inni zwracają uwagę na rosnące zadłużenie. W grudniu samorząd miejski czeka batalia o kształt ostatniego budżetu tej kadencji.

W miniony wtorek prezydent Tomasz Budasz zorganizował konferencję prasową, na której przedstawił założenia budżetu miejskiego na 2018 rok. Projekt uchwały trafił do radnych, którzy dopiero zapoznają się z jego obszerną treścią, a która będzie przedyskutowana na komisjach i sesji Rady Miasta Gniezna w pierwszej połowie grudnia br. Prezydent określa budżet na 2018 rok, jako ten, który będzie miał rekordową ilość inwestycji.

Dochody Miasta Gniezna na 2018 rok kształtują się na poziomie 287 mln 769 tys. złotych, z czego subwencje stanowią 53 mln 686 tys. złotych, dotacje prawie 91 mln złotych, a dochody własne 43 mln złotych. Z całej tej kwoty 17 mln 721 tys. złotych stanowią dotacje zewnętrzne, które są przeznaczone na zadania już rozpoczęte w tym lub ubiegłym roku (m.in. remont Starego Ratusza, budowa hali widowiskowo sportowej, Trakt Królewski, budowa bloków przy ul. Cymsa) lub zaplanowane w kolejnym (m.in. przebudowa układu drogowego na ul. Pod Trzema Mostami czy likwidacja źródeł niskiej emisji - program "KAWKA"). Wydatki kształtują się na poziomie 313 mln 75 tys. złotych, przy czym na same inwestycje przeznaczone ma być 54 mln 850 tys. złotych. Jak Tomasz Budasz zaznaczył w trakcie konferencji, w poprzedniej kadencji w latach 2010-2014, a więc za rządów Jacka Kowalskiego, na inwestycje przeznaczono łącznie 77 mln 105 tys. złotych. W tej kadencji łącznie z zaplanowanymi na 2018 rok, kwota ta wynosi 154 mln 850 tys. złotych.

Co zostanie wykonane w 2018 roku? Przede wszystkim zadania zaplanowane w Wieloletnim Programie Gospodarczym, a więc: przebudowie ul. Kawiary, ul. Klonowej, miejsc parkingowych przy ul. Zabłockiego, budowie miejsc do postoju na ul. Biskupińskiej (I etap), Rewitalizacji Parku Trzech Kultur, budowy placu zabaw nad Jeziorem Jelonek i Jeziorem Winiary (w tym ostatnim razem ze strefą aktywności dla seniorów). Ponadto ma być zrealizowana odłożona w czasie budowa boiska przy ul. Czeremchowej (budżet obywatelski 2017), I etap zagospodarowania Doliny Pojednania czy opracowanie dokumentacji rozbudowy basenu.

Kadencja w 2014 roku kończyła się z 30% zadłużeniem, a na koniec 2018 roku planowane jest ono na poziomie 32,9%. Wieloletnia Prognoza Finansowa zawiera także informacje o kolejnych planowanych kredytach na spłatę innych zobowiązań, które choć mają się przyczynić do wzrostu zadłużenia w 2019 roku (do poziomu 38,7%), to jednak w kolejnych latach ta tendencja ma spadać. Mimo wszystko nie każdemu podoba się to, w jaki sposób nie tylko zaplanowano budżet, ale też w jaki sposób rozmawia się o nim. Dodajmy, że nie ma on jeszcze opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej.

- Podoba się nam rozwiązanie problemu "Trzech Mostów", z którym nasze miasto boryka się od kilkudziesięciu lat i dobrze, że jest rozwiązywane. Problem jednak mamy w komunikacji z prezydentem i to już od samego początku procedowania budżetu. Naszym zdaniem od tego są komisje, rada, która podejmuje decyzję, a nie konferencje prasowe, które prezydent sobie organizuje. To nie jest dobry sposób komunikacji z radnymi, bo nawet poprzedni prezydent nawet z opozycją konsultował projekt budżetu. My się z nim obecnie zaznajamiamy, bo mamy jeszcze trochę na to czasu i mamy dużo pytań, które skierujemy do prezydenta i pani skarbnik - przyznał radny Krzysztof Modrzejewski z klubu Ziemia Gnieźnieńska - Gniezno XXI, który nie ukrywał, że nie wszystkie zapiski budżetu wydają się takie rewelacyjne, jak przesłanie płynące z konferencji prezydenta: - Przeraża nas wysokość deficytu, na ponad 20 milionów złotych, ponad 30% stosunku długu miasta do przychodu. Jest to przerażające, ale zobaczymy, co prezydent nam odpowie na poszczególnych komisjach - dodał.

W podobnym tonie wypowiada się radny Janusz Brzuszkiewicz z klubu "Samorządni": - Budżet jest wysoki, ale nie dlatego, że są to przychody miasta, ale dlatego, że mamy subwencję na Program 500+. Automatycznie przez to rośnie nam budżet, który nie wiąże się z pozyskiwaniem środków z podatków. Druga sprawa, jeśli mówimy o tym, że jest on proinwestycyjny, to zgadzam się, ale oparty jest on o pieniądz dłużny, czyli kredyty. Te kredyty trzeba będzie kiedyś spłacać i w mojej opinii niewiele się różnimy w tej kadencji od tej za prezydenta Kowalskiego, dlatego iż prezydent opuścił urząd z wysokością 30% zadłużenia, a nie wiadomo tak do końca, jak będzie wyglądało to w tej chwili - przyznał radny dodając jeszcze, że trzeba będzie się dokładnie przyjrzeć sprawie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, na którego nakłady w kolejnym roku sporo wzrosną.

Projekt uchwały budżetowej w formie zarządzenia można znaleźć w załączniku dostępnym pod artykułem. Jednocześnie radni zapoznają się z treścią i będą na ten temat dyskutować na komisjach, a uchwalony zostanie na posiedzeniu Rady Miasta 13 grudnia br.

26 komentarzy

 • Link do komentarza ranny ptaszek sobota, 09 grudnia 2017 08:04 napisane przez ranny ptaszek

  W nawiązaniu do ostatniego komentarza.
  Ale czy zależni od prezydentÓW radni, pracujący w ich firmach lub mający w miejskich firmach swoje żony lub dzieci , będą mieli odwagę głośno to przyznać, że ten budżet jest zły. Zły bo nie zmniejsza zadłużenia miasta ale co gorsze zadłuża je jeszcze bardziej. Czy tak powinno się rządzić miastem, by zostawiać kolejnym pokoleniom tylko długi do spłacenia? Która dobra gospodyni wydaje więcej niż ma w portfelu? Przecież w życiu są zawsze priorytety pożyczki bierze się tylko w ostateczności i tylko wtedy jak jest sytuacja życiowa . Np choroba kogoś z rodziny. Dlaczego miasto np nie wspomoże chorej gnieźnieńskiej służby zdrowia? Czy zniszczonych czasem podziemnych wodociągów by zmniejszyć ilość przerw w dostawie bieżącej wody. To są ważne przyczyny na które można by zaciągnąć pożyczkę. ale na pewno nie jest taka koniecznością nowa choinka na rynku. Kochani radni przemyślcie to nim podniesiecie rękę za tym nowym budżetem. Proszę

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 07 grudnia 2017 07:51 napisane przez wyborca

  Wszystko się zgadza. Kolejnymi kredytami spłacimy zaciągnięte kredyty, to nakręci zadłużenie. Po 2019 r zadłużenie zacznie spadać , czego powodem może być spadek inwestycji na skutek braku kasy unijnej. Wówczas zaczniemy się zastanawiać do czego właściwie były nam potrzebne inwestycje w niepotrzebne sprawy które nie miały wpływu na rozwój gospodarczy miasta i nie przyniosły nam dobrej pracy i płacy. No, ale to już będzie po wyborach i nasze spóźnione refleksje na nic się zdadzą.

 • Link do komentarza Pracownik czwartek, 30 listopada 2017 15:41 napisane przez Pracownik

  To jest już koniec Budasza i jego nędznej polityki wspólpracy z SLDowcami i PSLem. W myśl -kto sieje wiatr ten zbiera burzę. Won z PO.
  Panie Budasz, Powalowski i Grobelny pakujcie się już. Dosyś byle jakiej pracy.
  PANI BUDASZ:
  "MACAJ KURY MACAJ PTAKI PREZYDENCIE BYLE JAKI".

 • Link do komentarza Ze Staszica czwartek, 30 listopada 2017 14:05 napisane przez Ze Staszica

  AntyPO święta racja. A Masza jako fan nieudolnej władzy miasta niech sobie pisze te peany na jego cześć, bo kto ma oczy, ten widzi nie tylko centrum,ale zapuszczone dalsze uliczki. Bo wg prezydenta liczy się tylko rynek i dojście do władzy. Reszta niech tonie w błocie, tego nie widzą turyści, a miejscowi się nie liczą.

 • Link do komentarza Czytelniczka. czwartek, 30 listopada 2017 12:58 napisane przez Czytelniczka.

  Kolejny Prezydent Gniezna zapomniał o zwierzętach. Cóż one w wyborach nie głosują. Schronisko w Gnieźnie, w którym przebywają zwierzęta poszkodowane, wyniszczone, przez pseudo człowieka, żyją na poziomie XIX w. W jaki sposób i czym karmione nie wspominam.
  Długo czekałam, obserwowałam i cóż .... wielkie NIC. Wprowadzone zmiany są pozorne. Te same zimne kojce, budy i ta sama władza. Pozornie schronisko podlega pod spółkę miejską URBIS. URBIS podlega pod Urząd Miasta. Ostatecznie wszystko pozostaje w "rękach" Prezydenta Tomasza Budasza.
  Wartość człowieka poznaję po stosunku do zwierząt.
  Pozostaje mieć nadzieję, że to koniec rządów PO.

 • Link do komentarza  Nie mam racji ? czwartek, 30 listopada 2017 12:43 napisane przez Nie mam racji ?

  O i są juz pierwsze dowody . Nasze gnieźnieńskie firmy juz dostały podwyżkę za wywóz śmieci .Podwyżka opłat za śmieci dla lokali użytkowych
  29 XI 2017, 13:33:00

  Zgodnie z pismem „URBIS” Sp. z o.o. z dnia 28.11.2018 r od 1 stycznia 2018 r wzrastają opłaty za wywóz nieczystości stałych z lokali użytkowych. Z 73 złotych na 82 złote za pojemnik . ( źródło strona GSM)

 • Link do komentarza  Nie mam racji ? czwartek, 30 listopada 2017 12:40 napisane przez Nie mam racji ?

  O i są juz pierwsze dowody . Nasze gnieźnieńskie firmy juz dostały podwyżkę za wywóz śmieci .

 • Link do komentarza hihihihihi czwartek, 30 listopada 2017 12:07 napisane przez hihihihihi

  Masza zgadza się, nabory do urzędu pełną parą ruszyły dopiero pod koniec pierwszego roku, tak samo jak zatrudnienie prezesa TBS i podwyżka jego pensji, czyli faktycznie wcześniej w pierwszym roku mogły być te nadwyżki

 • Link do komentarza ciemny lud czwartek, 30 listopada 2017 11:09 napisane przez ciemny lud

  w szczególności tendencja zadłużenia będzie spadać gdy zostanie wprowadzona duża ustawa reprywatyzacyjna i gdy do finansowania reprywatyzacji dorzucą się samorządy, no chyba że od 2019 Gniezno kompletnie zaprzestanie ponoszenia nakładów na inwestycje miejskie

 • Link do komentarza hahah czwartek, 30 listopada 2017 10:32 napisane przez hahah

  zamiast się rozczulać nad cyferkami zapytajcie lepiej młodych jak oni widzą swoją przyszłość w Gnieźnie i dlaczego uciekają z Gniezna

 • Link do komentarza antyPO czwartek, 30 listopada 2017 10:14 napisane przez antyPO

  Co nam po pudrowaniu miasta kiedy ludzie żyją w biedzie. Miasto nie rozwija się gospodarczo, problemy komunikacyjne coraz większe. Proszę sobie zobaczyć co się dzieje na ulicach Warszawskiej, Witkowskiej i Wrzesińskiej. Zadłużenie wzrasta i będzie coraz wyższe bo wzrasta inflacja i po podniesieniu stóp procentowych spłata kredytu będzie droższa, do tego koszty obsługi drogich parków też będą droższe. Poza centrum jest smród, brud i ubóstwo, pijani faceci okupują peryferyjne wiaty przystankowe. Koślawe jezdnie i zapadnięte studzienki kanalizacyjne. Ludzie skłóceni poprzez budżet obywatelski. Prezydent którego ludzie odrzucili w wyborach nagle ja królik z kapelusza wyskakuje na stanowisku prezesa z jednoczesną podwyżką uposażenia i wyposażeniem w zewnętrzną obsługę jednego bloku. Oto jest obraz tego miasta.

 • Link do komentarza Masza czwartek, 30 listopada 2017 10:07 napisane przez Masza

  Budasz w pierwszym roku pokazał, że potrafi zarządzać kasą, po raz pierwszy od lat była nadwyżka wypracowana, chyba 10 czy 9 milionów
  Więc teraz jeśli zaciąga kredyt bo potrzeba na realizowane inwestycje, to ma moj kredyt(nomen omen) zaufania

 • Link do komentarza nie mam racji ? czwartek, 30 listopada 2017 09:20 napisane przez nie mam racji ?

  Jeżeli firmy miejskie Budasza i Grobelnego takie jak : urbis, pec, wodociągi, autobusy będą ciągle, kłamliwie informowały społeczeństwo, że nie mają żadnych zysków. A jednocześnie będą sponsorowały najprzeróżniejsze imprezy i biegi na których Budasz i Grobelny się reklamują, to ciągle będą nam te firmy podwyższały opłaty za: wodę ciepło , autobusy i śmieci

 • Link do komentarza Kupszcza czwartek, 30 listopada 2017 08:41 napisane przez Kupszcza

  Do Wilk. Mi się wydaje że to nie megalomania. Chyba buta i arogancja. Ale mogę się mylić. Kowalski Jacek prZespał trochę i może nie był najlepszy, ale arogancki nie był. A inna sprawa jest że inwestycji jest wiele. Tylko zadłużenie wzrasta. Zawsze jest ich najwięcej o dziwo w roku wyborczym. Jakby wybory odbywały się co dwa lata to pewnie jeszcze więcej inwestycji byłoby w roku wyborczym.

 • Link do komentarza wilk czwartek, 30 listopada 2017 01:49 napisane przez wilk

  Mi się wydaje,że prezydent Bjudasz to megaloman i mocno zadufany w sobie człowiek !!!!! Zaklepane podwyżki za wodę i ogrzewanie,pewno za śmieci także,czyli i tak to idzie z naszej kieszeni !!!!!!Panie prezydent z pańskiej kieszeni to i jak mogę snuć wizje i różne inwestycje.............szczególnie przed wyborami.........a mieszkańcy jak zwykle dostali po kieszeni.........

 • Link do komentarza adaś środa, 29 listopada 2017 21:08 napisane przez adaś

  można jeszcze się przyjrzeć radzie TBS gdzie był były prezydent Kowalski, zasiadają w niej 3 osoby które są z kręgu p. Budasza , zamieniają się tylko miejscami pracy w spółkach miejskich z a-b b-a. budżet z góry jest ustalony, co powie Budasz tak będzie skoro ma większość, stwarza miejsca pracy dla swoich za spore pieniądze a my za to płacimy - tak było np. w MPK

 • Link do komentarza smok środa, 29 listopada 2017 20:45 napisane przez smok

  38,7!!!!!!! nie mam więcej pytań!!!!!!!!!

 • Link do komentarza Teodor środa, 29 listopada 2017 19:24 napisane przez Teodor

  Nie rozumiem, tytuł wskazywał że znowu o jakichś przepychankach z radnymi-bezradnymi, a tu artykuł przeczytałem, i widzę że inwestycje rekordowe, dług miasta niewiele się zwiększa (i tak jestem w szoku, że tak mało, biorąc pod uwagę ilość projektów unijnych, na które skądś trzeba mieć wkład własny) - jako dla mieszkańca, raczej ta druga część mnie bardziej interesuje

 • Link do komentarza Rafał_Wichniewicz środa, 29 listopada 2017 18:44 napisane przez Rafał_Wichniewicz

  Stefan, prezydent na konferencji nie wspomniał o wzięciu kredytów i ich wysokości, które znaleźć można w uchwale, ani o poziomie deficytu w 2019 roku. Z treścią budżetu akurat mogłem zapoznać się w ciągu całego weekendu, bo takowy otrzymałem swoim kanałem, ale społeczeństwo nie miało szansy poczytać, bo dokumenty opublikowano w godzinach konferencji, kiedy już wszyscy mogli się dowiedzieć z tych "fantastycznych" grafik. Tania reklama dla tych, dla których liczą się tylko piękne słowa. Zresztą, zobaczysz sobie wydania tygodników (a przynajmniej jednego), to może nabierzesz ogłady, której nie wyniosłeś z domu. Tymczasem komentarz napisałeś o 15:03, a po pół godzinie mogłeś wyjść z urzędu do domu:)

  btw. Nie neguję wszystkich działań obecnej władzy, kurde, nawet tyle razy je tu popierałem, ale jak widać są tacy, którzy widzą tylko wąsko, np. Ty, a są też tacy, którzy widzą szeroko.

 • Link do komentarza gonzo środa, 29 listopada 2017 16:22 napisane przez gonzo

  No to Budasz podrzuca kukułcze jajo swojemu następcy. Można i tak, ale czy to eleganckie? Jednak, jak znamy realia, ten budzet na 2018 rok się nie dopina, a robienie chodników na głównej ulicy miasta ma charakter czysto piarowski biorąc pod uwagę fakt mizerotę finansową niektórych komunalnych spółek i inne, bardziej istotne potrzeby mieszkańców.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane