wtorek, 29 sierpnia 2017 08:21

Szkolili się z pierwszej pomocy wraz z OSP Witkowo

  mn
Szkolili się z pierwszej pomocy wraz z OSP Witkowo zdjęcie nadesłane

Dnia 26 sierpnia br. w Witkowie odbyło się otwarte szkolenie dla mieszkańców z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy i obsługi Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego AED. 

W spotkaniu uczestniczyło 35 osób z terenu gminy. Prowadzącym szkolenie był Daniel Kowalczyk - ratownik medyczny wspólnie z druhami Ochotniczej Straży Pożarnej Witkowo.

Na wstępie organizatorzy opowiedzieli o funkcjonowaniu jednostki oraz przedstawili sposoby informowania służb ratunkowych o powstałym zagrożeniu oraz podawania współrzędnych i korzystania z systemu GPS, który każdy posiada w smartfonie.

Następnie ratownik medyczny na podstawie przygotowanej prezentacji omówił zasady udzielania pierwszej pomocy, w tym charakterystyka stanów  zagrożenia życia, zaburzenia przytomności – przyczyny i metody postępowania, resuscytacja krążeniowo-oddechowa, nagłe zachorowania – przyczyny, objawy i sposób udzielania pomocy,  zadławienie,  wstrząs , zaopatrywanie ran  i krwotoków, uszkodzenia ciała, oparzenia, złamania, skręcenia, zwichnięcia  oraz sposób użycia Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (AED).

Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę. Każda z osób na szkoleniu miała za zadanie przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową na  manekinie dorosłego z pomocą automatycznego defibrylatora, resuscytację dziecka oraz niemowlęcia. W drugiej części praktyki uczestnicy ćwiczyli  jak należy układać poszkodowanych w pozycji bezpiecznej oraz wyciągać ofiary z samochodu za pomocą specjalnych chwytów.

Podczas szkolenia uczestnicy mogli i chętnie  korzystali z przygotowanego poczęstunku w formie kanapek, słodyczy oraz napojów. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.

Organizatorem szkolenia była Ochotnicza Straż Pożarna w Witkowie w ramach realizowanego projektu "Młodzi dbają o bezpieczeństwo” dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz ODL Stowarzyszenie Światowid z siedzibą w Małachowie Szemborowicach.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane