sobota, 12 sierpnia 2017 00:06

Wichura uszkodziła katedrę

 
Wichura uszkodziła katedrę fot. Rafał Wichniewicz

Piątkowa nawałnica, jaka przeszła nad Gnieznem, spowodowała uszkodzenie najcenniejszego zabytku naszego miasta - bazyliki na Wzgórzu Lecha.

Nawałnica nadeszła w trakcie koncertu Festiwalu Akademia Gitary, kiedy to w świątyni przebywało kilkaset osób. W trakcie występu, nagle nastąpił huk spowodowany uderzeniem pioruna w świątynię, po czym zgasły światła. Koncert odbywał się dalej w mroku.

Uszkodzenia świątyni są w trzech miejscach - odsłonięte są miedziane pokrycia nad nawą główną i widoczne są deski. Jednocześnie uszkodzenia objęły także latarnię nad Kaplicą Potockiego, wyginając ją w nienaturalny sposób, co tylko pokazuje z jaką siłą wiał wiatr. Po około trzech godzinach na miejsce przyjechała Straż Pożarna, która podjęła się próby zdjęcia wygiętego z dachu, aby zabezpieczyć go przed ewentualnym upadkiem. Z uwagi na opór, jaki stawiała blacha, akcję zarzucono i zostanie ponownie podjęta w sobotę. Wichura miała także uszkodzić witraże w bazylice.

Zobacz także: Pierwsza fotorelacja po piątkowej nawałnicy


Wszystkie relacje, fotogalerie i informacje dotyczące nawałnicy z 11 sierpnia 2017 roku można śledzić pod tym linkiem.

14 komentarzy

 • Link do komentarza wierny niedziela, 13 sierpnia 2017 15:35 napisane przez wierny

  Jaga, nikt nie prosi Ciebie o Twoje zdanie,tylko ważna jest istota budowli jako koscioła, a nie firmy organizującej podziękowania Bogu za talenty. Swoista logika pojmowania wiary przez Ciebie , a przede wszystkim przez tych, którzy do takich herezji dopuszczają.

 • Link do komentarza Jaga niedziela, 13 sierpnia 2017 12:58 napisane przez Jaga

  Front nazwany lucyferem uderzył w świątynię.Widocznie szatanowi nie podoba się gdy ludzie w Domu Bożym prezentują swoje talenty,a to przecież jest przez Boga dane ludziom.Dlaczego więc nie godzicie się na prezentację tych talentów w uswieconych miejscach. Ja przyjmuję to jako formę podziękowania dla Boga.

 • Link do komentarza Tom sobota, 12 sierpnia 2017 22:30 napisane przez Tom

  Do Magnolia. Proszę ten tekst przekazać do wyznawców Religi Mojzeszowej żeby w synagodze zrobić akademię gitary albo do islamu by w meczecue taka imprezę zorganizować. Św. Jan Vuaney mowil ze ludzie będą czcić zwierzęta i bałwany jeśli nie będą czcić Boga. I to niestety już wielu dotyczy.wczuć się w strach....idź do SZCZEREJ spowiedzi proszę Cię bardzo . A to dopiero początek oczyszczenia i zostanie Reszta która Boga do kąta nie stawia.

 • Link do komentarza abc sobota, 12 sierpnia 2017 20:18 napisane przez abc

  Czy to jest jeszcze Kościół Katolicki czy już może protestancki zbór?

 • Link do komentarza senior sobota, 12 sierpnia 2017 19:28 napisane przez senior

  Pani Magnolio, Pani chyba nie rozumie istoty kościoła jako Domu Bożego? Każdy ma prawo, jak Pani pisze spędzać czas, jak samemu chce. Ale nie może to być w niezgodzie z istotą przeżywania wiary i uwielbiania Boga w Najświętszym Sakramencie, do czego pobudowane są kościoły. To nie są sale koncertowe. I jako stary katolik mam prawo oburzać się na wyrzucanie tabernakulum do bocznych kaplic, a miejsce głownego ołtarza zamieniać na estradę. Jeźeli ktoś tego nie rozumie, to płytka musi być ta jego wiara.

 • Link do komentarza Magnolia sobota, 12 sierpnia 2017 18:15 napisane przez Magnolia

  Ci którzy publikują te chore i godne pożałowania komentarze najwyraźniej potrzebują nawrócenia,czy naprawdę w tym wszystkim nie powinno być najważniejsze wczucie się w sytuację,przeżyty strach czy emocje zamiast tych głupich komentarzy?każdy spędza czas jak chce czy to jest koncert czy modlitwa liczy się powaga sytuacji i to co się działo.Bez komentarza.....

 • Link do komentarza TOM sobota, 12 sierpnia 2017 13:17 napisane przez TOM

  koncert w katedrze....w czasie wojny katedra była zamieniona w sale koncertową....w piątek dzien Męki Pańskiej koncert w Sanktuarium Narodu....a wcześniej na placu gdzie sw. JPII odprawiał Mszę sw. strefa kibica.......pijanstwo przeklenstwa i rozpusta..... na wieżach kościoła nadajniki komórkowe i internetów za ogromne pieniądze...... stą takie znaki NIEBA i puste Seminarium....Anioł we Fatimie wołał POKUTA POKUTA POKUTA.

 • Link do komentarza Muzykon sobota, 12 sierpnia 2017 13:04 napisane przez Muzykon

  Po co w katedrze zupełnie świeckie koncerty? Niech w końcu Urząd Miasta pobuduje sobie halę widowiskową z prawdziwego zdarzenia.

 • Link do komentarza as sobota, 12 sierpnia 2017 12:03 napisane przez as

  Na szczęście trażacy wiedzą, że ratujemy dobra kościelne w pierwszej kolejności:)

 • Link do komentarza z centrum sobota, 12 sierpnia 2017 08:33 napisane przez z centrum

  Też tak myślę. Potrzeba modlitwy w kościołach, a nie koncertów.

 • Link do komentarza Piotr sobota, 12 sierpnia 2017 07:31 napisane przez Piotr

  Byliśmy z żoną na tym koncercie, impreza super poziom muzyki i wykonawców zachwycał. Niestety horror zaczął się pod koniec koncertu na bisach. Zgasło światło zgasło i sądziliśmy że to taki nastój gdyż pulpity nut muzyków były podświetlone. Niestety poczuliśmy wiatr na plecach ??? wewnątrz katedry. a dźwiek był taki jakby waliła sie katedra. Byliśmy uwięzieni przez godzinę , drzwi katedry uchylało by sprawdzić co sie dzieje na zewnątrz trzech mężczyzn.Po wyjściu widok był jak krajobraz po bitwie, dojazd do Witkowa niemożliwy wszędzie pozwalane dachy i drzewa. Tragedia !. W nasze auto które stało na parkingu przy katedrze wbił sie konar przebijając przednią szybę i wbił się w kokpit przebijając go na wylot. Auto odpaliło i dotarliśmy do Witkowa po 2 godzinach przez Osiniec . Kędzierzyn i Żelazkowo.

 • Link do komentarza S g m sobota, 12 sierpnia 2017 07:13 napisane przez S g m

  I dlatego akurat uderzyła w katedrę żeby było wiadomo od kogo powinno się zacząć nawrócenie.

 • Link do komentarza Gość sobota, 12 sierpnia 2017 07:00 napisane przez Gość

  Opatrzność już też ma dosyć.

 • Link do komentarza tutejszy sobota, 12 sierpnia 2017 00:23 napisane przez tutejszy

  To znak Boży. Potrzeba nawrócenia.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane