środa, 05 lipca 2017 10:24

Rusza akcja „Czyste Gniezno”. Strażnicy będą karać śmiecących!

 
Rusza akcja „Czyste Gniezno”. Strażnicy będą karać śmiecących! fot. Rafał Wichniewicz

W najbliższych dniach funkcjonariusze Straży Miejskiej odłożą na bok niektóre z wykonywanych zadań i na celownik wezmą wszystkie tereny zielone, w których wypoczywają gnieźnianie.

Od środy 5 lipca do końca tygodnia strażnicy będą kontrolować czystość w parkach, na skwerach i terenach wokół Jeziora Winiary oraz Jelonek. Nie będzie żadnego pobłażania dla osób, które będą zaśmiecać teren, pić alkohol czy nie posprzątają po swoim psie: - Akcja potrwa pięć dni i będzie odbywać się na terenach zielonych. Strażnicy będą się skupiać na parkach, nie tylko tych odnowionych. Chodzi nam o to, by sprawdzać porządek i to, co mieszkańcy pozostawiają po sobie. Trochę nas to boli i otrzymywaliśmy sygnały od mieszkańców, że dostrzegają starania jeśli chodzi o poprawę estetyki w mieście, natomiast nie mogą się zgodzić z tym, że inne osoby korzystające z tych terenów, pozostawiają po sobie śmieci czy pety po papierosach - mówił wiceprezydent Michał Powałowski. 

Strażnicy miejscy wyruszą w patrolach pieszych i rowerowych. Przez najbliższe dni będą stale kontrolować w godzinach pracy tereny zielone od rana do wieczora: - Patrol rowerowy swobodnie dojedzie w te miejsca, nie zakłócając spokoju innym osobom. Wobec tych mieszkańców, którzy nie będą się dostosowywać do przepisów odnoszących się do zachowania czystości, będziemy stosować sankcje prawne w zależności od popełnionego wykroczenia - mówił Janusz Warda, zastępca komendanta Straży Miejskiej. Funkcjonariusze reagować też będą na wszelkie formy wandalizmu. Osoby, które będą świadkami naruszenia przepisów, proszeni są o kontakt 61 424 10 70.

Za zaśmiecanie można otrzymać mandat w wysokości nawet 500 zł, a za nieprowadzenie psa na smyczy nawet 250 zł. Za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym kara może wynieść do 100 zł. Efekty akcji mamy poznać na początku przyszłego tygodnia.

23 komentarzy

 • Link do komentarza zawiedziony czwartek, 06 lipca 2017 10:43 napisane przez zawiedziony

  Myślałem, że skoro teraz wszyscy strażnicy mogą posługiwać się pałkami, to zamiast mandatów będą pałować śmiecących...

 • Link do komentarza Gnieźnianin czwartek, 06 lipca 2017 00:03 napisane przez Gnieźnianin

  Do prawnik A może więcej szczegółów.

 • Link do komentarza prawnik środa, 05 lipca 2017 21:56 napisane przez prawnik

  @ Gnieźnianin - odsyłam do ustawy i tam jest wszystko dokładnie wyjaśnione.

 • Link do komentarza Marek środa, 05 lipca 2017 21:29 napisane przez Marek

  Proponuje zwrocic uwage na osoby wyrzucajace pety na ulice. Robia tak nawet kierowcy samochodow tak jakby w swoich samochodach popielniczek nie mieli.

 • Link do komentarza Eda środa, 05 lipca 2017 20:47 napisane przez Eda

  Jak zaplanowali w budżecie pozyskanie kasy z mandatów na ten rok to teraz trzeba to wykonać . Tak przy okazji jak to jest że w TVn trąbią że PIS awansuje przedwcześnie na pułkowników i generałów a tu czytam że mamy zastępcę komendanta straży który jak wyczytałem z naboru UM w marcu tego roku został zatrudniony jako aplikant tj. najniższe stanowisko w SM i przez 3 miesiące tak wysoko awansował ? Czy dobrze czytam tu i w tym naborze ?

 • Link do komentarza Wesoły Kawaler środa, 05 lipca 2017 19:33 napisane przez Wesoły Kawaler

  Ja tam nie wiem. U zachodniego sąsiada można walnąć browarka w parku i nikomu nic do tego, jeśli jest kulturka. No gdzie ci ludzie mają się integrować? W pubach, gdzie za szczyny płaci się 7zł? A może by stworzyć strefy gdzie i browarka można wypić w terenie i grilla rozpalić? Nie. Lepiej wybudować kolejny market, z wszechobecną tandetą. Więcej luzu narodzie... i jak ktoś wcześniej już wspomniał, gdyby były kosze na śmieci i na zwierzęce kupki, to i by nie było śmieci i kupek owych rzecz jasna.

 • Link do komentarza miejscowy środa, 05 lipca 2017 19:32 napisane przez miejscowy

  tak tak,,,, niech budzik sam się skontroluje, a nie ścigać ludzi. typowe pełowskie.

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 05 lipca 2017 19:02 napisane przez Gnieźnianin

  Do lokator To w takim razie następne pytanie, czy są w naszym Mieście powołane z urzędu firmy do utrzymania porządku nawierzchni twardych i zieleni miejskiej, i jaki ich zakres robót i odpowiedzialności za ich wykonanie ?

 • Link do komentarza Koryfeusz środa, 05 lipca 2017 17:40 napisane przez Koryfeusz

  Przede wszystkim potrzebna jest akcja dyscyplinująca społeczeństwo, aby było karne i unikało niewłaściwych zachowań. Przykład to dwie tęgie koleżanki z wózkami i gromadką dzieci, które aby poplotkować zajmują cały chodnik i nie pilnują dzieci, które wbiegają innym pod nogi. Takie nieodpowiedzialne zachowanie powinno być przez Straż piętnowane. Tak samo menel, który krzyczy z jednego końca ulicy do kolegi na drugim końcu jakby nie mógł podejść, albo smsa wysłać (o ile ma komórkę). Dzieci głośno słuchające wulgarnego hip-hopu z tych swoich komórek to też jest niewłaściwe zachowanie, na które należy zwrócić uwagę i je potępić. Inny przykład to gruby chłopak pod jakimś klubem podrywający szczupłą dziewczynę, mimo że ona woli szczupłych (nawet dobrze, aby osoby szczupłe łączyły się w pary ze szczupłymi, a grube z grubymi i do tego szukały więcej cech wspólnych). Takie zaczepianie też jest niewłaściwym zachowaniem. Trzeba by ludziom zrobić jakiś kurs właściwego zachowania pokazując co jest tym niewłaściwym zachowaniem, a co właściwym.

 • Link do komentarza dobrze radzę środa, 05 lipca 2017 15:47 napisane przez dobrze radzę

  Mam uprzejmą radę , dlaczego organizują jakieś akcje żeby ścigać tych niedobrych , przecież z założenia taka formacja powstała żeby reagować na wszelkie działania tych niedobrych , tak więc logicznym się wydaje że strażnik codziennie wykonując nie odkładane na bok niektóre z zadań powinien również reagować na tych śmiecących i niedobrych na przykład przemieszczając się z punktu A do punktu B w których to punktach przebywania może sobie osobno wykonywać nie odkładane na bok niektóre zadania.

 • Link do komentarza Andrzej środa, 05 lipca 2017 15:28 napisane przez Andrzej

  Kiedy strażnicy zrobią akcję wobec zarządców dróg celem utrzymywanie w dobrym stanie technicznym nawierzchni, chodników, obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą. Szczególnie łatwe do zlokalizowania są te zapadnięte studzienki w jezdni co wynika z wadliwego wypełnienia obowiązków które ciążą na zarządcy , które to studzienki w tym wadliwym stanie przyczyniają się do zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym gdy kierowcy gwałtownie je omijają żeby nie uszkodzić zawieszenia samochodu.

 • Link do komentarza EagleEye środa, 05 lipca 2017 15:15 napisane przez EagleEye

  Wow jak zwykle wczesniej "ostrzegamy"

 • Link do komentarza lokator środa, 05 lipca 2017 14:32 napisane przez lokator

  Za chodniki Gnieżnianinie odpowiada właściciel nieruchomości. I jako członek wspólnoty także powinieneś o tym wiedzieć i dbać o porządek przed posesją.

 • Link do komentarza Stefan12 środa, 05 lipca 2017 14:30 napisane przez Stefan12

  A kiedy akcja stawiania koszy na śmieci?

 • Link do komentarza Ja_Jestem środa, 05 lipca 2017 13:36 napisane przez Ja_Jestem

  .....szykuje się bardzo ciekawa akcja. To może tak na początek, tej spektakularnej akcji, skierować by panów strażników, na postój taksówek przy ul. Mieszka I. Tam pety od papierosów i wszelkie opakowania po napojach często lądują na ulicy. ...

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 05 lipca 2017 12:44 napisane przez Gnieźnianin

  A kto będzie karany za zachwaszczenie chodników i brak bieżącego zmiatania śmieci w przestrzeni publicznej ?

 • Link do komentarza Obserwator środa, 05 lipca 2017 12:30 napisane przez Obserwator

  A gdzie kosze na śmieci na parkingu pod wiaduktem przy cmentarzu Św. Krzyża. Akcja czystość powinna obejmować całe miasto, ale najpierw powinny być wszędzie kosze na śmieci panie Prezydencie

 • Link do komentarza mjj środa, 05 lipca 2017 11:28 napisane przez mjj

  A co z odchodami po gołębiach? One się przylepiają do chodników, a prezydent nie robi nic, by tego "robactwa" się pozbyć, albo chociaż zmniejszyć populację. A ludzie, jak wariaci, karmią i karmią i to wbrew przepisom. Gnieźnienskie Towarzystwo nad Zwierzetami od lat nie potrafi zająć w tej sprawie racjonalnego stanowiska i broni rozszerzającej sie zarazy tych ptaszysk!

 • Link do komentarza mieszkaniec Gniezna środa, 05 lipca 2017 11:19 napisane przez mieszkaniec Gniezna

  tylko 5 dni będą pilnować porządku ? przecież ustawowym - pierwszym i podstawowym - zadaniem straży miejskiej jest ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych, to co oni robią pozostałe 360 dni w roku ?

 • Link do komentarza Niecierpiąca balaganiarzy środa, 05 lipca 2017 11:10 napisane przez Niecierpiąca balaganiarzy

  Super, na początek 5 dni ☺️ może dotrze do co niektórych chociaż. Zapraszam również na skarpę na Kolegiatach, od strony Seminaryjnej, tam stałe libacje wpisane są w grafik i mnóstwo po nich pozostaje. Biedna młodzież nie ma się gdzie podziać... zamiast mandatu do roboty zagonić, do sprzątania po takich jak oni balaganiarzach i sikaczach bramowych.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane