poniedziałek, 05 czerwca 2017 13:00

Dokonania PiS i spory w kolicji tematem podsumowań

 
Dokonania PiS i spory w kolicji tematem podsumowań fot. Magdalena Wardęcka

Dokonania w powiecie gnieźnieńskim, sprawa szpitala oraz problemy w koalicji - były to główne tematy i konferencji zorganizowanej przez posła Zbigniewa Dolatę.

Temat konferencji było podsumowanie dwóch i pół roku rządów Prawa i Sprawiedliwości w powiecie gnieźnieńskim. Największym osiągnięciem jest niewątpliwie sprawa szpitala, którego budowa rozpoczyna się jeszcze w tym tygodniu. – W końcu dobiegł końca ten okres przygotowań projektowych i w tej chwili umowa na wykonanie tego projektu została podpisana i wykonawca wchodzi na plac budowy. W tym tygodniu będzie już ten etap wchodzenia pracowników i rozdysponowania placu budowy. Sądzę, że jest to etap historyczny dla powiatu gnieźnieńskiego, chociażby z punktu widzenia podatków oraz społeczności naszego powiatu i zapewnienia im opieki zdrowotnej. Trwało to za długo, ale osiągnęliśmy to co założyliśmy, gdy obejmowaliśmy władzę – mówiła starosta Beata Tarczyńska.

Nie tylko szpital

Jak już pisaliśmy – rozbudowa szpitala zostanie podzielona na trzy etapy, z których pierwszy potrwa do 2018 roku. Zakończy się on wykończeniem budynku i elewacji, a także wykonanie bloku operacyjnego. Ten etap będzie kosztował ponad 27 milionów złotych.  – Póki co wszystko układa się dobrze. Mamy nadzieję, że nikt nie będzie tego zakłócał, że te wszystkie ruchy, które miały osłabić rozbudowę szpitala, chociażby pomysł odwołania dyrektora, który jest głównym autorem tego sukcesu, a które na pewno skutkowałoby tym, że o kilka miesięcy przedłużyłby się moment podpisania umowy. To był trudny moment, ale przeszliśmy go, jak wiele innych, które miały miejsce. Takie wsparcie niestety z różnych stron było negatywne, kosztowało dużo nerwów, ale w końcu się udało. Rozbudowa szpitala to zdecydowanie najważniejsza rzecz, która wydarzyła się w roku 2016 – dodała.

Starosta mówiła także o rozbudowie hali sportowej przy ulicy Sobieskiego, która od września służyć ma uczniom szkół powiatu: ZSP nr 1, III Liceum Ogólnokształcące, ZSEO a także ZSP nr 3. – Koszt rozbudowy tej hali wyniósł nas prawie 3 miliony złotych łącznie z wyposażeniem. Warunki wcześniejsze tego budynku były niezadowalające. Otwarcie nowej hali nastąpi we wrześniu – dodała.

Istotną inwestycją, zdaniem ugrupowania, było także przystosowanie budynku na potrzeby Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, który pochłonął kwotę w wysokości ponad 2 mln złotych. – Budynek przede wszystkim efektownie wygląda w środku. Sale są przystosowane dla wychowanków i uczestników MOS. To tez nie było proste, bo były dyskusje na temat tego, czy to jest w ogóle potrzebne, czy nie. My jednak pomyśleliśmy, że wyciągnięcie ręki do młodzieży, która jest w trudnej sytuacji jest konieczne – mówiła Beata Tarczyńska.

Wykonano także inwestycje drogowe, na które przeznaczono przeszło 4 mln złotych. Jak mówiła starosta ważnym ich etapem było wykonanie drogi Charbowo-Kiszkowo, na której wykonanie przeznaczono 2,5 mln złotych. – Częściowo do tego projektu dołożyła się gmina Kiszkowo i Kłecko. Poza tym 2 mln złotych przeznaczyliśmy także na remonty dróg. Mamy nadzieję, że są one w powiecie odczuwalne i zauważalne – mówiła.

Marcin Makohoński, dyrektor  Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji w Starostwie Powiatowym wspomniał o inwestycjach związanych z chociażby aktywizacją sprawy rolnictwa i ochrony środowiska. – Był to jeden z punktów programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Można powiedzieć, że to nam po tych ponad dwóch latach rządów z pewnością się udało. Została powołana specjalna komórka, która zajmuje się szkoleniami i wsparciem rolnictwa w powiecie gnieźnieńskim oraz melioracje, na które przeznaczono 150 tysięcy złotych – mówił. Podkreślał, że ważnym aspektem powiatu była działalność promocyjna i kulturalna. – Należy pamiętać o całym dużym projekcie „Chrzcielnica Polski”. O 60% wzrosła aktywność turystów w naszym powiecie w zeszłym roku. Kampania pokazała, że my jako powiat potrafimy współpracować z innymi samorządami, potrafimy robić rzeczy nowoczesne i innowacyjne, które w skali ogólnopolskiej są bardzo ciekawe. Zapowiadaliśmy w programie, że zmienimy charakter wydarzeń, które maja miejsce na terenie powiatu gnieźnieńskiego i to się także udało. Po raz drugi w tym roku tworzymy Wielki Zlot Słowian. Wyszliśmy poza Gniezno i będzie to największe wydarzenie plenerowe poza nim. To także dobry czas do Centrum Kultury Scena to Dziwna. Po raz pierwszy w historii tej instytucji udało się uzyskać dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury, ponad 150 tys. złotych na wydarzenia związane z rocznica Chrztu Polski. To także stworzenie projektu pod rozbudowę tego budynku, a wartość całych przekształceń to ponad 5,5 mln złotych – mówił Marcin Makohoński.

Dodał także, że przez ten czas zostały przeznaczone także pieniądze na kluby sportowe i ich rozwój oraz na Punkt Wspierania Biznesu, który powstał po zlikwidowaniu Lokalnego Punktu Funduszy  Europejskich.

Koalicjant

Poseł Zbigniew Dolata w podsumowaniu odniósł się przede wszystkim do sprawy koalicji Prawa i Sprawiedliwości z Polskim Stronnictwem Ludowym oraz Stowarzyszeniem Ziemia Gnieźnieńska. – Myślę, że warto dokonać takiego pierwszego podsumowania oceny koalicji, która funkcjonuje w powiecie gnieźnieńskim, a której członem jest Prawo i Sprawiedliwość – dziewięciu radnych, która jest w koalicji z Polskim Stronnictwem Ludowym i Ziemią Gnieźnieńskim. Jeśli chodzi o PSL to trzeba powiedzieć, że ta współpraca układa się dobrze. Tak powinny wyglądać relację między koalicjantami, nawet jeśli są jakieś różnice zdań, to w wyniku rozmów to one zanikają, Działamy razem, stąd te osiągnięcia. Inaczej układają się relację z Ziemią Gnieźnieńską, która od połowy 2016 roku rozpoczęła działania, które można spokojnie określić jako destrukcyjne. Przypomnę, że Ziemia Gnieźnieńska to klub radnych trzyosobowy, otrzymała w wyniku porozumienia koalicyjnego członkostwo w zarządzie powiatu i przewodniczącego rady powiatu. Jest silnie reprezentowana i to się odbyło głosami Prawa i Sprawiedliwości. Radni Ziemi Gnieźnieńskiej bardzo często głosują razem z opozycją – mówił poseł Zbigniew Dolata.

Jak dodał parlamentarzysta, nie rozumie zachowania radnych Ziemi Gnieźnieńskiej oraz Przewodniczącego Rady Dariusza Iglińskiego, który - w jego opinii - wciąż generuje konflikty. – Najnowszymi wybrykami radnych są absencje na posiedzeniach Komisji Rewizyjnej, która opiniowała absolutorium dla zarządu. Nieobecność na posiedzeniu komisji jest rzecz, która nie powinna mieć miejsca. Nie można być jednocześnie w koalicji i opozycji – dodał i przyznał, iż ma nadzieję na refleksje ze strony radnych. Podkreślał, że najlepszą okazją do zmiany nastawienia będzie Sesja Absolutoryjna, która odbędzie się 22 czerwca i głosowanie na niej za absolutorium dla zarządu. – To będzie swego rodzaju test lojalności i dobrych intencji dla radnych Ziemi Gnieźnieńskiej. Do sukcesów rady powiatu chętnie się przyznają i wypinają piersi po zaszczyty, natomiast w sytuacji takich, gdzie w koalicji wymagana jest jedność niestety współpracują z opozycją w destrukcyjnych działaniach. Mamy nadzieję jako działacze PiS, że Ziemia Gnieźnieńska powróci do dobrych praktyk i weźmie przykład z PSL – podsumował.

22 komentarzy

 • Link do komentarza matematyk sobota, 10 czerwca 2017 13:50 napisane przez matematyk

  Znam jedno wielkie osiągnięcie tej ekipy ze zdjęcia - jeszcze brakuje tam Bestwiny, a przede wszystkim Jachimczykowej - oni rozwalili dobrą powiatową chirurgię, ale na tym nie koniec - narazili powiat na drastyczne zwiększenie kosztów funkcjonowania tego oddziału, co próbują np. ukryć poprzez przerzucanie strat na nieistniejącą w praktyce laryngologię. Teraz szukają radiologa, który by robił usg.Dziwne ,że do tej pory nie był on potrzebny. To następny koszt. Za to wszystko powinni odpowiedzieć karnie i cywilnie. Mam nadzieję, że tym razem im się nie upiecze.

 • Link do komentarza z Wrzesińskiej środa, 07 czerwca 2017 08:12 napisane przez z Wrzesińskiej

  przy okazji tych "ochów i achów" może by ktoś z powiatu zajrzał na Wrzesińską żeby tam zrobić porządek z pasami zieleni przy ulicy powiatowej bo wstyd przed przyjezdnymi

 • Link do komentarza znudzony wtorek, 06 czerwca 2017 14:11 napisane przez znudzony

  Tak, to prawda Pan Dolata, powinien się wstydzić, za swoje zachowanie, butę i tupeciarstwo!! Nic dobrego dla Gniezna nie zrobił, natomiast potrafi umiejętnie manipulować ludźmi!! Niebawem Go rozliczą mieszkańcy i może Ktoś jeszcze!!
  Ja cieszę się, że w gronie moich znajomych nie mam podobnych osób!!

 • Link do komentarza toniczek85 wtorek, 06 czerwca 2017 11:53 napisane przez toniczek85

  Panu Iglińskiemu posełku możesz buty czyścić. Jeśli pozwoli.
  Mam dziwne skojarzenia z 5 letnim łobuzem, który biega po lesie i wtyka kij w mrowisko krzycząc na wszystkich, że to nie on.

 • Link do komentarza mgr wtorek, 06 czerwca 2017 10:11 napisane przez mgr

  Ad. Wacław - udaj się do zainteresowanego i sam go zapytaj. A po co ci ta wiedza? Twój idol Wałęsa był elektrykiem i był prezydentem Polski. I co, nie przeszkadzało ci to?

 • Link do komentarza Jaś wtorek, 06 czerwca 2017 08:40 napisane przez Jaś

  Wszystkie działania w których uczestniczy poseł Dolata zawsze kończą się awanturą. Taki charakter.
  Z małym wyjątkiem.Podobno w domu wobec żony jest potulny.

 • Link do komentarza wtajemniczony w tajemnicę poniedziałek, 05 czerwca 2017 22:25 napisane przez wtajemniczony w tajemnicę

  cha cha cha - czy me oczy dobrze czytają, że w 2016 roku wydarzyła się jakaś budowa szpitala? Co ta starosta znowu ??? Przecież nawet projektu nie ma prawidłowego ,przynajmniej tak twierdzą ci, którzy się na tym znają. A sprawa chirurgów? Przecież każdy wie, że jest złamane prawo( to się nazywa tajemnica poliszynela) - protokół to mówi czarno na białym z urzędu wojewódzkiego. I ministerstwo. Niedługo prokuratura im się do tyłków dobierze, a oni nadal będą zaklinać rzeczywistość? Trwa kolejna kontrola w zozie . To nie przelewki, bo jest na zlecenie prokuratury właśnie. Oni myślą, że do końca życia będą bezkarni? A co do odwołania dyrektora, to nie myślcie sobie pisowcy, że ci, którzy mają podstawy to zrobić, zrezygnowali z wykazania, że są ku temu pełne podstawy.

 • Link do komentarza klawisz poniedziałek, 05 czerwca 2017 19:37 napisane przez klawisz

  Czy Pan Marcin Makohoński, który zrobił w bambuko głosujących na niego wyborców dokonując skoku na dobrze płatny stołek w starostwie i rezygnując z mandatu radnego był dziś na urlopie? Wszak konferencja partyjna nie ma nic wspólnego z jego obowiązkami jako dyrektora w starostwie. Czy podatnicy powinni mu zapłacić za występowanie w imieniu partii a nie pracodawcy.

 • Link do komentarza ajwenhoł poniedziałek, 05 czerwca 2017 19:06 napisane przez ajwenhoł

  Nr 1, Listopad 2014 „Czas na Zmiany” Prawo i Sprawiedliwość
  Program Prawa i Sprawiedliwości dla Powiatu Gnieźnieńskiego
  I. Ochrona Zdrowia
  1. Priorytetem będzie dokończenie rozbudowy szpitala w oparciu o środki UE na lata 2014-20.
  2. Nie dopuścimy do komercjalizacji i prywatyzacji szpitala – dług ZOZ pokryjemy z budżetu powiatu.
  3. Wstrzymamy politykę ograniczania usług medycznych – zwiększenie kontraktu z NFZ.
  4. Wyegzekwujemy od NFZ należne szpitalowi środki za tzw. nadwykonania.
  5. Przywrócimy Poradnie Onkologiczną i Sportową.
  6. Zwiększymy dostępność świadczeń wysokospecjalistycznych, np. gastroskopii i kolonoskopii.
  II. Rozwój Gospodarczy – Tworzenie Nowych Miejsc Pracy
  1. Wykorzystanie potencjału gospodarczego powiatu dla tworzenia nowych miejsc pracy – pomoc samorządom gminnym w utworzeniu podstrefy specjalnej strefy ekonomicznej w celu pozyskiwania inwestorów.
  2. Aktywizacja osób bezrobotnych w oparciu o środki unijne.
  3. Przekształcenie Powiatowego Urzędu Pracy w instytucję rzeczywiście pomagającą bezrobotnym w znalezieniu pracy.
  4. Powstrzymanie szkodliwej prywatyzacji mienia powiatu.
  III. Drogi
  1. Pozyskiwanie środków UE na remonty i modernizację dróg.
  2. Budowa sieci ścieżek rowerowych wzdłuż dróg powiatowych przy współpracy z gminami, według zasady 2/3 środków z budżetu powiatu – 1/3 z budżetu gminy (wsparcie środków UE)
  3. Podjęcie starań w GDDKiA o budowę wschodniej obwodnicy Gniezna w ciągu drogi krajowej nr 15, co umożliwi wyprowadzenie z Gniezna ruchu samochodów z kierunków Wrześni, Witkowa i Torunia.
  IV. Oświata, Kultura i Sport.
  1. Budowa hali widowiskowo – sportowej wspólnie z samorządem miasta Gniezna przy wykorzystaniu środków UE.
  2. Dokończenie modernizacji wszystkich placówek oświatowych – utrzymanie dotychczasowej sieci szkół ponadgimnazjalnych .
  3. Doposażenie wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w niezbędne pomoce dydaktyczne.
  4. Dostosowanie szkolnictwa zawodowego dla potrzeb lokalnego rynku pracy.
  5. Zwiększenie środków finansowych na dodatki motywacyjne dla wyróżniających się nauczycieli.
  6. Przywrócenie Zespołu Szkół Gimnazjum i Liceum w Trzemesznie zlikwidowanego przez PO, Wielkopolan i SLD.
  7. Przekazanie gminie Trzemeszno budynku po Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych za symboliczną złotówkę.
  8. Podjęcie intensywnych przygotowań do obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski i taki ch program , który podkreśli rolę Gniezna jako Pierwszej Stolicy Polski (zainicjowanie i współfinansowanie nowej monografii dziejów Gniezna)
  9. Zwiększenie środków finansowych na działalność kulturalną realizowaną w ramach centrum kultury eSTeDe oraz na granty dla zespołów muzycznych, teatralnych, chórów, itd.
  V. Uczciwe i Sprawne Władze Powiatu
  1. Zmniejszenie płac członków Zarządu Powiatu w tym starosty.
  2. Zmniejszenie diet radnych Rady Powiatu Gnieźnieńskiego.
  3. Zmiana struktury organizacyjnej Starostwa Powiatowego - głównym celem urzędu będzie skuteczne pozyskiwanie środków unijnych i realizacja niezbędnych inwestycji.
  4. Reorganizacja Wydziału Ochrony Zdrowia zgodnie z zaleceniami NIK.
  5. Utworzenie odrębnego wydziału rolnictwa , co umożliwi skuteczne wspieranie rodzinnych gospodarstw rolnych.
  VI. Rolnictwo i Ochrona Środowiska
  1. Współpraca z ARiMR, Izbami Rolniczymi, ODR-ami w zakresie pomocy dla gospodarstw rodzinnych w pozyskiwaniu środków UE, wspierania rolnictwa ekologicznego.
  2. Promocja produktów lokalnych – utworzenie giełdy rolnej umożliwiającej rolnikom bezpośredni zbyt produktów żywnościowych.
  3. Zwiększenie środków finansowych na prace konserwacyjne przy rowach melioracyjnych na terenie powiatu gnieźnieńskiego.

 • Link do komentarza Wacław poniedziałek, 05 czerwca 2017 18:56 napisane przez Wacław

  Jakie studia ukończył Marcin Makohoński? Nigdzie nie mogę poszuka?

 • Link do komentarza fazzy poniedziałek, 05 czerwca 2017 18:37 napisane przez fazzy

  Podła atmosfera w starostwie, napuszczanie ludzi na siebie, obserwowanie kto z kim rozmawia, dzielenie na swoich i innych, niesprawiedliwość w wynagrodzeniach, horrendalne pensje dla swoich nic nie potrafiących orłów? Podajcie przykłady niesprawiedliwowci!

 • Link do komentarza abc poniedziałek, 05 czerwca 2017 18:33 napisane przez abc

  Czym się chwalą. Tym że nienajlepiej wykonują robotę za którą podatnicy płacą im grube pieniądze. Szpital według obietnic miałbyć gotowy w 2016 r. Gdyby nie zmiany rozporzaądzeń dot. wymogów nie byłoby już szpitala. Mamy 2017 i rozpoczynamy nie budowę tylko naprawę tego co już inny poseł PIS rozpoczynał. Zobaczymy czy uda się skończyć cokolwiek do wyborów. Bo głośno to się ewentualnie kończy a nie zaczyna! A poza tym same kłotnie w koalicji, szopki na sesji i ogólna żenada

 • Link do komentarza ZeMi poniedziałek, 05 czerwca 2017 17:24 napisane przez ZeMi

  Witaj JANIE.
  Myślę ,że Twój komentarz dokładnie pasuje do wszystkich którzy Rządzą w GNIEŻNIE od początku III RP .Najmniej do tych o których mówisz. Skoro jest tak dobrze podobnym jak Ty to dlaczego jest tak żle reszcie. Pozdrawiam i
  trzeba poszukać znaczenia słowa INWESTYCJA!!!

 • Link do komentarza Jacol poniedziałek, 05 czerwca 2017 16:09 napisane przez Jacol

  ad. Jan - chyba się tobie coś pokręciło. Co do koalicji, to nie wyrażam zdania, bo to chyba nie zasługa Dolaty, ale co do wykształcenia, to nie masz racji. Starościna jest inżynierem, trębacz także po studiach, a poseł nauczycielem chyba historii, więc wszyscy oni jednak mają lepsza edukację od Ciebie.

 • Link do komentarza Już czas poniedziałek, 05 czerwca 2017 15:57 napisane przez Już czas

  Od ich dokonań aż niedobrze się robi miejmy nadzieję że już niedługo pójdą w odstawke niqdy więcej takich ludzi......

 • Link do komentarza Tofi poniedziałek, 05 czerwca 2017 15:48 napisane przez Tofi

  Tarczyńska nadal jest starostą? SZOK. Ile na miesiąc ona zarabia?

 • Link do komentarza ciekaw poniedziałek, 05 czerwca 2017 15:13 napisane przez ciekaw

  Mnie interesuje jakie studia ukończył Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji w Starostwie Powiatowym, Czy ma tytuł mgr a może dr ?

 • Link do komentarza Jan poniedziałek, 05 czerwca 2017 15:10 napisane przez Jan

  No Jarek masz rację. Trębacz, kobieta bez kwalifikacji (medalistka- bufetowa) i wszechwiedzący histeryk - oto kadra PiS - u w Gnieźnie, która oprócz zadymy i hałasu nie robi nic. Te ala osiągnięcia to nic innego jak obowiązek za ciężkie pieniądze jakie ta trójca bierze na miesiąc - około 40.000 tys. Nie wiem, co takiego niezwykłego zrobiła ta trójca dla Gniezna i powiatu za te lukratywne etaty ??? Może byłoby lepiej te etaty zlikwidować a pieniądze w kwocie rocznej około 480.000 zł przeznaczyć na inwestycje. Zapamiętajcie dobrze te twarze i przed wyborami rozliczyć !!!!

 • Link do komentarza psl poniedziałek, 05 czerwca 2017 14:30 napisane przez psl

  Panie Dolata, a kto dogadywał się z lokalnym PSLem dla utworzenia koalicji z PiSem? Pan? Niech pan powie wyborcom prawdę. Bez wsparcia, a może bez zdecydowanej postawy Ziemi Gnieźn. mógłby Pan sobie dzisiaj pośpiewać, a nie chwalić się wygraną, której tak naprawdę przecież pan nie miał! Z tego co pamiętam, PiS zdobył tylko 1/3 głosów w powiecie, więc o czym pan opowiada? bez ZG bylibyście nikim.

 • Link do komentarza powiatowy poniedziałek, 05 czerwca 2017 13:50 napisane przez powiatowy

  Gdyby nie Ziemia Gnieźnienska, to Dolata nic by w powiecie nie znaczyl. A tak, dzięki ZG chwalil sie w stolicy, że PiS wygrało powiat i oczywoście to jego zasługa.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich.

Ostatnio dodane

GPS